Yapışkan tuşlar nedir

Yapışkan Tuşlar Nedir?

Genellikle yanlışlıkla açtığımız yapışkan tuşlar nedir? Yapışkan tuşlar klavye üzerindeki tuş kombinasyonlarını kullanırken (ctrl+shift+delete gibi) tuşlara aynı anda basmak yerine tek tek basarak bu işlevleri yerine getirmemizi sağlayan bir özelliktir. Yapışkan tuşları kullanabilmek için “Shift” tuşuna art arda 5 kere basmanız yeterlidir.

Yapışkan tuşlar nedir

Neden Yapışkan Tuşlar Var Yapışkan Tuşlar Nedir

Yapışkan tuşlar nedir

Genellikle Windows‘un bilgisayarı öğrenmeye yeni başlayanlar yahut engelli bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir özelliktir. Örneğin kopyalama işlevini yerine getiren “Ctrl+C” kombinasyonunu yaparken yapışkan tuşları aktif hale getirdiğinizde önce “Ctrl” sonra “C” tuşuna ayrı ayrı basmanız bu işlevi kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Yapışkan Tuşları Kapatma

Bu özellik ihtiyaç duymayan yahut kullanmayanlar için sinir bozucu durumlar da yaratabilmektedir elbette. Özellikle oyun oynarken, oyunun tuş konfigürasyonları içerisinde “Shift” tuşu sık kullanılan bir mekaniğie atanmış ise aniden “yapıkan tuşlar aktif” uyarısı ile oyun zevki yarıda kesilebilmektedir.

Yapışkan tuşlar nedir

Yapışkan tuşlar özelliğini kapatmak mümkündür. Bunun için ayarlar menüsünden “Erişim Kolaylığı” sekmesine tıklayın.

Yapışkan tuşlar nedir

Daha sonra sol taraftaki panelden “Klavye” seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada “Yapışkan tuşları kullanın” başlığı altında bulunan ayarlardan yanında “Yapışkan tuşları başlatmak için kısayol tuşuna izin ver” yazan kutucuktaki tiki kaldırdığınız takdirde yapışkan tuşlar özelliği “Shift” tuşuna ne kadar basarsanız basın etkin hale gelmeyecektir.

Yeni sistemler için yepyeni bir teknoloji: RTX. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz