Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Artık olmazsa olmazımız olan Whatsapp uygulamasında dikkatimizi çeken Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme özelliği nedir? Bu özellik niçin gereklidir? Sizlere bu soruların cevabını vermeye çalıştık gelin bakalım.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Eskiden sık sık kullandığımız, Whatsapp hayatımıza girdiğinden beri unuttuğumuz SMS’ler karşı tarafa giderken hiçbir güvenlik önlemi olmadan gönderilir. SMS sunucuya ulaşır oradan gönderdiğiniz cihaza ulaşır. Mesajlarınız bu şekilde 3. kişiler tarafından okunabilir.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme özelliği ile mesaj, fotoğraf, video, belge vb. dosyaları iletirken sadece sizin telefonunuz ve gönderdiğiniz telefonun çözebileceği bir şifreleme ile gönderiyor.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Niçin Gerekli?

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme

Hayatımızın hemen her yerinde rol alan internet bizler için büyük avantajlar sağlasada kötü niyetli kişilerin elinde büyük bir silaha dönüşebiliyor.

Hackerlık olarak tanımlanan işlemler ile sizin bilgisayarınızın telefonunuzun her özelliğine ulaşabiliyor.

Whatsapp bunlara karşı bir önlem olarak çoğu uygulamanın kullandığı gibi bu özelliği kullanıyor. Gönderdiğiniz mesajlar ve verilerin güvenli şekilde ulaşabilmesi için sadece 2 telefonun (alan ve gönderen telefon) okuyabileceği bir şifreleme ile gönderiyor.

Belki benim mesajlarımı kim ne yapsın ne gerek var diye düşünebilirsiniz ancak mesajlarınızda kullandığınız TC kimlik numaranız, hesap numaranız vs. bilgiler kötü niyetli kişilerin eline düşebilir.

Görüş ve önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

IMEI Nedir? Ne işe Yarar? Yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz