VSync Nedir ?

VSync Nedir ?

 VSync Nedir ?

VSync Nedir ? sorumuzun cevabını almak için ilk önce kelime anlamından başlayalım. “VSync” isminin Türkçesi “dikey senkronizasyon” demek. İsmindeki “dikey” ibaresi, genellikle oyunlardaki dikey objelerde oluşan görüntü bozulmalarını engelliyor olmasından geliyor. Senkronizasyon ibaresi ise oluşan görüntü bozulmalarını monitör ve ekran kartının senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayarak engellemesinden geliyor.

VSYNC’nin açık olması halinde monitörün kapasitesine oranla görüntü sunulur ve bu sayede ekranda meydana gelen kırılmaların (tearing) önüne geçilir. Ekranınızın VSYNC yenileme hızını keşfedin

VSync Nedir ?
VSync Nedir ?

VSync Açılmalı Mı ?

Bu teknolojiden yararlanıp yararlanmayacağınıza oynadığınız oyuna göre karar vermelisiniz. Yüksek tempolu bir oyun oynamıyor ve bilgisayarınızın verdiği FPS, monitörün tazeleme hızından daha fazlaysa VSync oyun deneyiminizi olumlu etkiler. Tam aksi senaryoda yani hızlı tepki vermeniz gereken bir oyunda giriş gecikmesinden dolayı mağdur olmamak için VSync kapalı tutmanız daha mantıklı olacaktır.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Monitörde Hz Nedir ? konumuz dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir