Veri depolama Birimleri

Veri Depolama Birimleri

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu yüzden yediden yetmişe herkes gigabyte, megabyte, kilobyte gibi terimlerin adlarına gayet aşina. Peki bu veri depolama birimlerinin ölçütü nedir. Neye göre sınıflamış ve en temel birim neye göre belirlenmiştir? Çoğumuzun da bildiği gibi bunlar veri depolama birimleridir. Bu yazımızda veri depolama birimlerinin temeline ineceğiz.

En temel veri depolama birimi “Bit” olarak bilinir. “Binary Digit”in kısaltmasıdır. “Yazılım nedir?”başlıklı yazımızda bilgisayar dilinin ikili sayma sistemi kodları yani binary kodlarından meydana geldiğinden, makine dilinin “0”lar ve “1”lerden oluştuğundan bahsetmiştik. “Digit” kelimesinin Türkçe karşılığı basamak demektir. Yani bir bit demek bir binary kodu basamağı anlamına gelir. Örneğin 5 bit, 5 basamaklı bir binary kodun ölçütüdür.

Neden 10 Bit Değil De 8 Bit?

Tabi ki diğer tüm ölçü birimlerinde olduğu gibi üst birimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Zira tüm ölçüleri milimetre cinsinden ölçmeye çalışmak insanoğlunun hayatını epeyce zorlaştıracaktır. Bu yüzden “bit” de her ihtiyaca cevap veremeyecektir. Bu yüzden 8 “bit”e bir byte denilmiştir. Peki ama neden 8? Veri depolama birimleri neden günlük hayatta kullandığımız çoğu birim gibi 10’un katları şeklinde artmıyor? Bunun nedeni aslında yine 2’li sayma sistemiyle alakalı.

Latin alfabesindeki tüm harfler (büyük ve küçük harfler ayrı ayrı), 0’dan 9’a kadar olan rakamlar, tüm işaretler (. ! & vs) ve tüm sembollerin sayısı en son yapılan çalışmalar neticesinde 256 olarak belirlenmiş (boşluk da dahil) ve bunların bilgisayar diline çevrilmesi için ikili sayma sisteminde kodlanmasına gerek duyulmuştur. 256 sayısı 2’nin 8’inci kuvveti olduğundan dolayı her bir harf, rakam vs… 8 basamaklı bir binary kod olarak kodlandığında nizami bir düzen ortaya çıkıyor. Bu düzen ASCII olarak bilinmektedir.

Veri Depolama Birimleri (Bit - Byte)

Bir başka şekilde anlatmak gerekirse: Diyelim elimizde 8 adet basamak var. _ _ _ _ _ _ _ _ Bu basamakların her birine ya 0 ya da 1 yazabilmekteyiz yani her basamak başına 2 olasılık düşmekte. O zaman eğer iki basamağımız olursa toplamda 2 üzeri 2 yani 4 farklı olasılık meydana gelmekte(00-01-10-11). Yani sekiz basamak için 2 üzeri 8 yani 256 olasılık var. Bu da elimizdeki harf ve rakamların her birinin temsili için yeterli bir sayı.

Eski cihazlarda ve hatta şu anda bile kullandığımız bazı cihazlarda Türkçe karakterler (ü,ö,ğ,ş…gibi) kullandığımızda karşılık olarak ya alakasız semboller ya da o harflerin yerinde boşluklar oluşmakta. İşte bunun nedeni Bu karakterlerin ASCII tablosunda dolayısıyla cihazın veri tabanında kod olarak bir karşılığının bulunmamasındandır. Tabi ilerleyen teknolojiyle birlikte bu sorun output(dönüt) olarak verilirken sıkıntı çıkmaması adına sisteme bir nevi yama yapılarak giderilmiştir. Ancak hala yazılım dillerinde değişken tanımlama vs gibi durumlarda yine Türkçe karakter kullanılamamakta (durumun Türkçe ile bir alakası yok sadece sistem ilk çıkarıldığında henüz Latin harflerini kullanmıyorduk)

Veri Depolama Üst Birimleri

Diğer her birimde de olduğu gibi (gram-kilogram, mililitre-litre, metre-kilometre) miktar arttıkça daha üst birimlere ihtiyaç duyulmuş. Teknoloji geliştikçe bit ve byte birimleri yetersiz kalmış ve üst birimleri ortaya çıkmıştır. Bu yüzden her birim bir alt biriminin 1024 (210) katı şeklinde artan bir sistem ortaya çıkmıştır. (Neden 1000 olamayacağını bir önceki başlıkta anlatmıştık)

  • 1024 Byte = 1 Kilobyte (KB)
  • 1024 Kilobyte = 1 Megabyte (MB)
  • 1024 Megabyte = 1 Gigabyte (GB)
  • 1024 Gigabyte = 1 Terabyte (TB)
  • 1024 Terabyte = 1 Petabyte (PB)
  • 1024 Petabyte = 1 Exabyte (EB)
  • 1024 Exabyte = 1 Zettabyte (ZB)
  • 1024 Zettabyte = 1 Yottabyte (YB)

Günümüz teknolojisinde sık kullanılan ve bilinenler genellikle kilobyte-terabyte arasındaki birimlerdir. Daha üst birimler daha çok büyük şirketler tarafından kullanılmakta. Çünkü kişisel bilgisayarlar için şimdilik terabyte yeterli bir depolama birimidir.

Yorum Yok

  1. Pingback: 1 MBPS KAÇ MB/S ? | PC Ve OYUN REHBERİ 15 Ağustos 2020

Bir Yorum Yaz