VDSL ve ADSL Arasında ki Fark Nedir?

VDSL ve ADSL Arasında ki Fark Nedir?

 VDSL ve ADSL Arasında ki Fark Nedir?

Artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internet, önceleri sadece bilgisayarlarımızda kullanabildiğimiz ve sonrasında mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık her an ulaşabileceğimiz bir hizmet haline geldi . Bu yazımızda ev ve iş yerlerinde kullandığımız internet türlerinden VDSL ve ADSL arasındaki farkları sizlere sunduk.

VDSL nedir?

VDSL’in açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” yani çok yüksek hızlı dijital abone hattıdır. İletimi bakır kablolar aracılığı ile gerçekleşir. Santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunar.

ADSL nedir?

ADSL’e “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani asimetrik sayısal abone hattı denir . ADSL günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. ADSL bağlantı türü VDSL gibi bakır kablolarla iletilebilir. Santrale genellikle 4 kilometreden fazla olmayan mesafelere dağıtım yapılır.

VDSL Ve ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Hem VDSL hem de ADSL hizmetleri bakır kablo aracılığı ile verilmektedir. ADSL hizmetinde santrale olan uzaklıkığa göre 16 Mbps’ye kadar indirme hızı ve 1 Mbps’ye kadarda yükleme hızı verir. Fakat VDSL hizmeti teorik bakımdan 100 Mbps oranına kadar yükselen indirme hızı sunar. Ve ayrıca 55 Mbps’ye kadar yükleme hızı sunar Bunun beraberinde çok yüksek hızlı bir internet erişimi mümkün olmaktadır.

Her iki bağlantı sistemi için de ayrı modem vardır fakat bazı modemler her iki bağlantı türünü de desteklemektedir.

Bilgisayar Kuşakları hakkındaki yazımız dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir