Valorant CSGO

Valorant CSGO’yu Bitirebilir Mi?

Valorant CSGO kapışması dönemi mi başlıyor? Dünya çapında büyük bir kitleye sahip olan online FPS oyunları Riot Games’in yeni oyunu olan Valorant ile bir üye daha kazandı.

Oyunun henüz beta sürümündeyken bile yoğun bir ilgiyle oynanması akıllara elbette ki soru işaretleri getirdi. Valorant, bu kategorinin deyim yerindeyse adeta “ağababası” olarak bilinen CSGO’yu geride bırakabilir mi? Bu yazımın amacı bu konu hakkında fikirlerimi dile getirmektir.


CSGO Nedir?

 “Valve” isimli oyun şirketi tarafından Quake oyun motorunun eklentilerle geliştirilip kullanılarak 1998 yılında piyasaya “Half-Life” adında bir bilim kurgu, FPS(birinci şahıs nişancı) oyunu piyasaya sürülmüş ve aynı oyunun motoru kullanılarak bir terörist-anti terörist çatışmasının canlandırıldığı yine FPS türünde bir mod yaplımıştır. Bu modun adı Counter Strike olmuştur. CSGO (Counter Strike: Global Offensive), Counter Strike adlı oyun serisinin Source oyun motorunu kullanan en son sürümüdür.

-Half Life alyx hakkındaki yazımıza göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz-

Valorant CSGO
CSGO’ya Valve’ın oyun platformu olan Steam‘den ulaşabilirsiniz.

Valorant Nedir?

“Riot Games” isimli şirket tarafından 2020 yılında piyasaya sürülen Unreal oyun motoru ile hazırlanmış taktiksel FPS oyunudur. Bu sıralar gündemde olduğundan fazla ayrıntıya girmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Valorant CSGO
Ayrıntılı bilgi için Valorant’ın kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz

Taktiksel FPS nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse, FPS oyunlardaki klasik nişan al ateş etin (tabi ki sadece bununla sınırlı değil) yanı sıra kendine has özellikleri olan karakterleri seçerek bu karakterlerin çeşitli becerilerini kullandığımız oyun mantığıdır. “Team Fortress” bu kategoriye uygun bir örnektir.

Valorant CSGO
Oyunu Steam’den alabilirsiniz. Valorant gibi taktiksel fps türü bir oyun.

Valorant’ Bir Göz Atalım

Valorant CSGO
Öncelikle Valorant, Riot Games’in bu türde yaptığı ilk oyundur.Birçok kişi Riot Games Firmasının adını Leauge of Legends ile duymuştur. Firma bu alanda henüz yeni olmasına rağmen gayet başarılı bir giriş yapmış ve bu dezavantajını avantaja çevirmiştir. Gerek mekanikleri gerek oyun mantığı açısından olumlu tepkiler almıştır.

Oyuna dair benim ilk izlenimim CSGO mekanikleri ile Leauge of Legends oyun mantığının bir karışımı olmuştu. Oyunu oynadığımda ise haklılık payımın olduğunu lakin bu birleşimi yaparken özentiliğe kaçılmadığını fark ettim. Oyun bana gayet özgün geldi. Ayrıyeten LOL mantığının ve belli başlı mekaniklerinin de oyunda olması bana kalırsa belli bir LOL oyuncu kitlesinin (ki LOL bir MOBA olmasına rağmen) de ilgisini çekmiştir. Bunun yanında yeni bir oyun deneyimi tatmak isteyen oyuncular için de denemeye değer bir alternatif olmuştur.

Valorant CSGO
CSGO’nun kitlesinden yahut kalitesinden bahsetmeme zaten gerek yok. Dünya çapında en çok oynanan oyunlar arasında daima üst sıralarda olan, hemen hemen herkesçe bilinen bir oyun.

Valorant CSGO’yu Bitirebilir mi?

Sorunun cevabı aslında firmaların yapacağı geliştirmelere bağlı. Bence bu geliştirmelerde sorunun cevabını belirleyecek etmenlerin en başında hile koruması geliyor.

Valve’ın Hile Koruması

CSGO’da özellikle “silver” ve “nova” düzeylerinde hilelerin gözle görünür şekilde artması özellikle oyuna yeni başlayan kitlenin veya düzey atlamaya çalışan silver ve nova klasmanındaki oyuncuların oyundan direkt olarak soğumasına neden olmakta.

Valorant CSGO
Valve, başka bir firma yahut şahısların eklentilerini pek kullanmak istemeyen bir şirket. Bu yüzden CSGO’da da yalnızca kendi hile koruma sistemi olan Valve Anti Cheat(VAC)’i kullanmakta.

Lakin bu sistem gerek başkaları tarafından geliştirilmeye açık olmamasından firma tarafından da pek üstüne düşülmeyen bir sistem olmasından dolayı yetersiz kalmakta.

Overwatch Nedir?

Valorant CSGO
Valve, CSGO daki bu hile sorununa güzel bir çözüm yolu olarak, “Overwatch” sistemini geliştirmiştir. Bu sistem, hile veya benzeri durumlardan dolayı rapor edilen oyunculaın belli bir düzeye gelen oyuncular tarafından oyun kayıtlarının izlenilip hile olup olmadığının bu oyuncular tarafından tespit edilmesini sağlayan bir sistem.

Overwatch sistemi gayet mantıklı ve güzel lakin VAC’in son derece yetersiz kalması Overwatch’u da işe yaramaz hale getirmiştir. Mesela ben Overwatch değerlendirmeleri yapmak istediğimde izlediğim 10 oyuncudan 7’si, oyuncular arasında “Mevlana Hack” olarak bilinen üst düzey bariz hileyi kullanmakta. Karşılaştığım hilenin barizliği bana VAC’in hiçbir işe yaramadığı izlenimini veriyor. Koskoca Valve’ın anti hack sistemi bu kadar bariz bir hileyi fark etmekte yetersiz kalıyor ve bunun tespiti için oyunculardan medet umuyor. Hani yalnızca hileyi iyi kullanabilen bir wall hacker’ın hilesini çözmek için oyunu bilen oyuncuların kayıtları izlemesi gayet normal lakin döne döne giden, oyun mekaniklerini son derece zorlayan hilelerin overwatch’a düşmesi çok üzücü bir durum.

Riot Games Hile Koruması

Valorant CSGO
Riot Games, Valorant için üçüncü parti uygulamaların çoğuna izin vermeyen “Vanguard” isimli bir anti hack sistemi kullanmakta ve sistem bilgisayarda doğru bir şekilde açılmadan oyuna erişim sağlanamamaktadır. Henüz yeni bir oyun olduğundan dolayı yeterince güvenli olup olmadığına dair açıklama yapamayacağım ama şimdilik bir sıkıntı görünmüyor.

Neye Bağlı?

Online oyunlarda oyuncuları çeken etmen oyun içi rekabettir. NPC’lere karşı oynamaktansa gerçek oyuncularla oynamak daha zevkli gelmektedir. Online oyunlarda kullanılan hileler oyundaki rekabet ortamını yok etmekte, bu yüzden oyunun bir amacı kalmamaktadır.

Benim görüşüm, eğer ki Riot Games Vanguard’ı yeterince geliştirir, sürekli güncel tutar, hilelere geçit vermez ve buna karşın Valve VAC’ten yana yerinde saymaya devam ederse bu durum CSGO’nun kitle kaybı yaşamasına ve belki de Valorant’ın daha da büyük kitlelere ulaşmasına yol açabilir. Açıkçası hiçbir şirket de göz göre göre koskoca projelerinin değer kaybetmesine seyirci kalmayacaktır. CSGO gerekli güncelleştirmeleri yaptığı sürece bu piyasadaki varlığını uzun bir süre devam ettirecektir.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz