Bir Bilgisayara Uzaktan Erişim Nedir? Nasıl Bağlanılır?

Bir Bilgisayara Uzaktan Erişim Nedir? Nasıl Bağlanılır?

 Bir Bilgisayara Uzaktan Erişim Nedir? Nasıl Bağlanılır?

Uzaktan erişim nedir ?, belli başlı programlar yardımıyla fiziksel olarak uzakta yer alan bir bilgisayara internet aracılığıyla erişmeniz ve işletim sistemini kontrol etme şansına sahip olmanızdır. Örneğin akşam evinize geldiniz ancak ofisinizdeki bilgisayarınıza erişmeniz gerekiyor veya bir arkadaşınıza bilgisayarla ilgili herhangi bir konu hakkında yardım gerekiyor. Bu durumlarda uzaktan masaüstü bağlantısı kurarak kendi bilgisayarınızla diğer bilgisayara bağlanabilir ve ekranı başta olmak üzere tüm fonksiyonlarıyla birlikte işletim sistemini kontrol edebilirsiniz.

Uzak Masaüstü bağlantıları Windows’un içerisinde yerleşik yazılım sayesinde sağlanabileceği gibi TeamViewer, VNC ve benzeri yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Uzaktan Erişimde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Uzaktan erişim nedir adlı konumuzda en önemli nokta güvenliğin sağlanmasıdır. Her ne kadar uzaktan erişim uygulamaları iki bilgisayar arasında kriptolu bir iletişim kursalar dahi, bilgisayarınızın zafiyetleri, kullanıcı hataları veya yönetmiş olduğunuz bilgisayarlarda yüklü olan uygulamaların ve işletim sistemlerinin zafiyetleri sebebiyle kötü niyetli siber saldırganların istismarlarına yol açabilir. Bu noktada kurum ağınızda muhakkak bir firewall (güvenlik duvarı) ve antivirüs kullanmanızı, kurum parola politikalarına uymanızı tavsiye ederiz.

Nasıl Bağlanılır ?

  • Windows 8 ve üzeri kullanıldığınızı varsayarak, windows arama çubuğuna Uzak Masaüstü Bağlantısı yazarak Resim-1’de karşınıza çıkan simgeye tıklayalım.

Resim-1

Uzaktan Erişim Nedir ?
Uzaktan Erişim Nedir ?

Eğer kullandığınız işletim sistemi bu özelliği desteklemez ise uzaktan erişim için geliştirilmiş yazılımlara başvurabilirsiniz.

  • Tıkladığınızda karşınıza çıkan ekran Resim-2’de ki gibi olacaktır ve bilgisayar yazan kutucuğu bağlanmak istediğiniz bilgisayarın ip adresini yazmanız gerekir.
  • Ancak her istediğiniz bilgisayara bağlanamazsınız karşı tarafın izni ve onayı gerekmektedir.

Resim-2

uzaktan erişim nedir
Uzaktan Erişim Nedir ?

Dosya Uzantıları Nelerdir? Adlı konumuz dikkatinizi çekebilir.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir