URL Nedir ?

URL Nedir ?

URL, “Uniform Resource Loader” teriminin kısaltılmışı olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe’ye çevrilmiş haliyle “Tekdüzen Kaynak Bulucu”. İnternet hayatında sıklıkla duyduğumuz bir terim. Peki URL nedir ?

URL, "Uniform Resource Loader" teriminin kısaltılmışı olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe'ye çevrilmiş haliyle "Tekdüzen Kaynak Bulucu". İnternet hayatında sıklıkla duyduğumuz bir terim. Peki URL nedir ?
URL

URL dediğimiz şey aslında bir web sitesinin adresini tanımlıyor. Karşınıza çıkan URL’ler genelde web sitelerini tanımlar ancak farklı amaçlarla da kullanılabilirler. Bazı web tarayıcıları kendi seçeneklerini kendi özel protokolleri altında toplayabiliyorlar. Chrome‘un chrome://settings/ sayfası gibi.

URL’leri 4 parçaya ayırabiliriz. Özelden genele şekilde sıralayalım:

Parça Tanımlayıcı (Fragment Identifier)

Fragment Identifier

Belirlenen bir sayfadaki belirli bir noktayı tanımlayan URL’lerdir. Ancak web sayfası da bunu desteklemeli. Örneğin yukarıdaki adrese tıklandığında sayfadaki Print kısmına otomatik olarak kaydırılacaktır.

Herhangi bir URL’de işareti varsa URL’deki bu işareti ve sonrasında gelen bölümü silerseniz sayfa web tarayıcınızda en üst konumda hiç kaydırılmamış olarak açılacaktır.

Sorgu (Query)

Query

İnternet sitelerinin sayfa yapıları karmaşık olabilir. Bu tip çok sayfa yapısı çok karmaşık sitelerde karşımıza “Sorgu Dizesi” (Query String) olarak bilinen URL parametreleri çıkar. Bunlar “?” ile başlar. “&” ile birbirlerinden ayrılır. Bunun sizle hiçbir alakası yoktur. Sadece site kendi karmaşıklığını çözmek için bunu kullanır ve bu parametreleri nasıl kullanacağına sitenin kendisi karar verir.

Yol (Path)

Path

URL bir web sitesini tanımlar demiştik. Yol ise bu web sitesi içerisindeki belirli bir sayfayı tanımlar. Örnek olarak yukarıda pcoyunrehber.com‘dan sonraki konu başlığının adı ilgili yazıyı tanımlar yani sayfa yolunu gösterir.

Ana Makine (Host)

Host dediğimiz kısımsa web sitesinin kendisini ifade eder yani web sitesinin adresini belirler.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz