Udemy Nedir?

Udemy Nedir?

 Udemy Nedir?

Udemy, dünyanın her yerindeki öğrencilerin dünyanın her yerindeki en iyi eğitimi almasına imkan sağlayan, öğretme ve öğrenme için benzersiz gerçekten olan küresel bir pazardır. Burada bağımsız eğitmenler kendi offline eğitimlerini sunabiliyorlar. Her öğretmen yada eğitici kendi kursunu ücretli veya ücretsiz olarak öğrencilere sunabiliyor.

Udemy, her şey hakkında bilgi edinebileceğiniz çevrimiçi kurs platformudur. Udemy’de bugün itibariyle 65 farklı dili konuşan, 50 milyonun üzerinde öğrenci ve 150.000’den fazla kurs mevcuttur. Bazıları profesyonel becerilere odaklanırken diğerleri hobi amaçlıdır. -Nasıl video oyunu oynayabileceğimizden tut nasıl yemek pişirilebilire kadar çoğu konu hakkında kurs mevcut.-

Adidas, Pinterest ve Eventbrite gibi dev şirketlerinde Udemy kullandığı bilinmektedir.

Böylesine kapsamlı konu arşivi sunmak isteyen Udemy herkesin kurs açmasına izin verir. böylece diğer platformlarda bulamayacağımız nasıl bitki yetiştirilir gibi konularda dersler de bulunabilir.

Herkesin ders vermesine izin vermenın hem iyi tarafı hem de kötü tarafı vardır. İyi tarafı insanların, konuyla ilgili uzman olmalarına gerek olmadan bilgilerini paylaşmalarını sağlamasıdır. Udemy’de ders verenlerin çoğu, alanlarında uzman insanlar ve üniversite öğrencileridir. Kötü tarafı ise uygulama çok açık olduğu için üniversite profesörleri gibi ünlü eğitmenlerin sayısı fazla değildir. Onlar genellikle daha itibarlı platformlarda ders vermeyi tercih ederler.

Ayrıca, bazı kurslar gerçekten kötü. Yani yarın saçma sapan bir kurs başlatmak istersem neden olmasın? Ancak muhtemelen kursa katılanlardan olumsuz yorumlar alacağım için en iyisi, puanı yüksek olan kursları tercih etmek.

Ayrıca program arada sırada indirim kuponları dağıtıyor ve bu indirim kuponları sayesinde çoğu zaman ücretsiz çoğu zaman ise uygun bir ücret karşılığında kursları alabiliyoruz.

Udemy :

Udemy
  • Çok çeşitli kurs teklifleri sunar. Udemy toplamda 13 ana kategori içerisinde 1.000’den fazla alanda yüz binlerce farklı kurs hizmeti sunmaktadır
  • Herhangi bir derse katılmak için ön yeterlilik gerekmez. Öğrenciler ilgilerini çekebilecek herhangi bir alanda istediği dersi alabiliyor.
  • İnternete bağlanabilen bütün cihazlardan görüntülenebiliyor.  katılacağınız her ders, masaüstü veya taşınabilir bilgisayarların yanı sıra tabletler ve akıllı telefonlardan da görüntülenebilmektedir. 
  • Kendi hızınızı ayarlamanıza izin verir. Udemy’de yer alan dersler ortalama 5 dakika ile 15 dakika arasında değişmektedir. Öğrenciler derslerini izlerken istedikleri zaman durdurabilir, geri sarabilir ve tekrar devam ettirebilmektedirler.
  • Kursları çevrimdışı izleyebiliyoruz. Kursları çevrımdışı -internetsiz- görüntülemek üzere indirilebilir izleme mevcut. Sınav,pratikler,vb indirilemiyor.

Eğitmenler için Udemy

Udemy

Herhangi bir konuda uzman olduğunu ve bu konuyu diğer insanlarla paylaşabileceğini düşünen herkes Udemy’de eğitmen olabilir. Uzman olduğunuz konuda belirli kurallar ışığında videolarınızı hazırlayabilir ve yükleyebilirsiniz, denetleme ve kontrolden geçtikten sonra eğitiminiz listelenir ve öğrencilerin erişimine sunulur. Her satın alan öğrenci eğitiminizi izledikten sonra eğiticiye 5 üzerinden not verebilir ve yorum yapabilir. Bu verilen puanlar ve yorumlar daha sonra bu eğitimi almak isteyenler diğer öğrencilere yol gösterici bir etken olur.

Kursunuzun ücretini belirlemek size kalmış , isterseniz ücretsiz yapabiliyorsanız ya da isterseniz çok uğraştığınız bir videoya ben emeğimi kimseye ücretsiz bir şekilde veremeyeceğim diyorsanız istediğiniz ücreti belirleyebiliyorsunuz ama unutmayın piyasada tek siz yoksunuz.

Kursunuzdan kazandığınız ücretin %97’si size ait oluyor. Eğitiminizi ne kadar çok kişi alırsa ve puanınız ne kadar yüksek olursa ‘Bestseller’ bölümünü isminizi yazdırabilirsiniz buda sizin için bir reklam demek olur.

Son olarak, Ücretli kurslarınız için indirim kuponu oluşturabiliyorsunuz.

Öğrenciler için Udemy

Udemy

Udemy kurslarından faydalanabilmek için herhangi bir okula kayıtlı olmak gerekmiyor , o konuyu öğrenmek istemek yeterli. Bir ev hanımı da istediği kursu alabilir, bir iş adamı da. Bilgisayar mühendisliği okuyan bir üniversite öğrencisi de alabilir.

Almak istediğiniz kursu kolaylıkla seçebiliyor ve varsa indirim kuponu ile ya ücretsiz ya da uygun bir ücret karşılığında edinebiliyorsunuz.

Peki kurs alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

  • Kursun içeriği.
  • Kaç videodan oluştuğu ve toplam kaç dakika sürdüğü.
  • Kursu kaç kişinin talep ettiği.
  • Eğitimcinin kimliği ve bu konudaki uzmanlığı .
  • Daha önce satın almış öğrencilerin puanları ve yorumları

Flashback nedir hakkında yazımız dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir