Torrent Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Torrent Hızlandırma Nasıl Yapılır?

 Torrent Hızlandırma Nasıl Yapılır?

İnternetten dosya indirirken Torrent uygulamalarını kullanmak fazlasıyla yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bunun sebebi, Torrentlerin bedava olarak indirme imkanı sağlaması veya hızlıca indirme imkanı sağlar, ancak yine de bazen dosyaların yavaş inmesi gibi sorunlar olabiliyor. Bu yazımızda sizlere Torrent hızlandırma nasıl yapılır onu anlatacağız.

torrent hızlandırma

Klasik ve ücretli indirme yöntemlerinden daha farklı olmasına rağmen çok daha popüler olan ve klasik olan Torrent, kullanıcıların istedikleri dosyalara daha hızlı ulaşabilmelerini sağlıyor. Yine de torrent kullanırken bazı zamanlarda kullanıcılar dosyaların çok yavaş inmesi gibi sorunlarla karşılaşılabiliyorlar.

Torrent hızlandırma:

Seeder’ı yani kaynağı fazla olan dosyaları tercih edin:

Torrent dosyasının kaynak sayısını kontrol edin. Kaynaklar, dosyayı indirdikten sonra paylaşmaya devam edenlerdir. Kaynaklar ne kadar çok olursa indirme o kadar hızlı olur.

Torrent dosyaların indirilme mantığında sabit bir sunucuya ihtiyaç duymak yoktur. Klasik bir indirme yöntemi olan doğrudan indirmekten farklı olarak, dosyayı indiren kişiler indirme esnasında dosyalarının indirdiği kadarını diğer kullanıcılar ile paylaşır. İndirmesi tamamlanan kişiler seeder, yani kaynak sahibi veya paylaşımcı durumuna geçer ve indirdikleri dosyanın diğer leecher, yani indirenlere ulaşmasını sağlar.

İstediğiniz dosyayı bolca kaynağı olan bir izleyiciden indirmeye çalışın. Yeterince kaynağa bağlanabilirseniz bağlantı hızınızı kolayca en yüksek seviyelere ulaştırabilirsiniz.

Tek seferde bir dosya indirmeye özen gösterin:

Torrent’in özelliklerinden biri de, birçok dosyayı aynı anda indirebiliyor olmanız. Genellikle Torrent uygulamalarını kullanıp 2 ve daha fazla dosyayı aynı anda indirebilme şansınız bulunuyor ancak bu tarz bir durum, takdir edersiniz ki indirme hızının düşmesiyle ve iki dosyanın da daha yavaş inmesiyle sonuçlanıyor.

Bu sebeple Torrent ile dosya indirirken her seferinde bir dosya indirmeye özen göstermeliyiz.

İndirme sırasında arka planda açık olan uygulamaları kapatın:

torrent hızlandırma

İnterneti devamlı olarak kullanmak zorunda olan programlar bazen kendi içinde bildirim vermeden güncelleme yapabilir ya da beklenmedik şekilde interneti fazla şekilde kullanmaya başlayabilir.

Bu gibi durumların yaşanmaması için indirmeye başlamadan önce internetinizi kullanan arka plan uygulamalarını tek tek kapatmanız gerekiyor. Ve görev yöneticisinden ağ kısmını kontrol edebilir böylece ağ kullanan uygulamaları kolayca saptayabilirsiniz.

Güncel tracker kullanın:

Torrent Hızlandırma yönetmlerinden en önemlisi olarak sayılabilecek olan trackerlerı yani izleyicileri unutmamak gerekiyor. Tracker, torrentlerin bağlandığı basit bir sunucu olarak tanımlayabiliriz.

Güncel tracker kullanmak, her zaman indirme hızına pozitif etki edebilecek bir yöntemdir. Bunun sebebi, güncel trackerların indirmeye çalışılan dosyayı seed eden kişileri içerisinde barındırıyor olması çok daha yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle de dosyanızı seed eden daha fazla kaynak bulunması, dolaylı olarak indirme hızınızı artıracaktıracaktır.

Tracker ekleme:

  • İnternetten güncel trackerlar bulun.
  • uTorrent’i açın.
  • İndirmek istediğiniz torrent dosyasının üzerine çift tıklayın.
  • çılan pencerede trackerler -izleyiciler- kutucuğuna, bulduğunuz güncel tracker adreslerini yapıştırın.
  • Tamam’a tıklayın ve indirmeyi durdurup yeniden başlatın.

Keylogger hakkında yazımız dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir