Steam Dosya Doğrulama

Steam Dosya Doğrulama

 Steam Dosya Doğrulama

Steam Nedir? Steam Dosyaları Neden Doğrulama Gerektirir?

Günümüz oyun dünyası teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması sebebiyle artık belli başlı platformlar, CD veya DVD gibi araçlarla oyun yükleme devrini rafa kaldırdı. Artık insanlar mağazalara gitmektense bilgisayarı başından orijinal oyunları satın alabilmekte ve indirip yükleyebilmekte. Bu platformlardan belki de en yaygın kullanılanı Steam.

Tabi ki bu birtakım sıkıntılar yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin Türkiye’de birçok yerde internet altyapısının yetersizliği nedeniyle yavaş bağlantı sorunları, kişisel bilgisayarınızda yaşanabilecek arızalar canınızı sıkabilmekte.

Bazı durumlardan dolayı Steam, oyun dosyaları doğru yerde olmasına rağmen oyun dosyalarını görmez. Bu durum genelde oyunun indirme yoluyla değil de hedef klasöre kopyalama yoluyla yüklendiğinde görülmektedir.

Diyelim ki bilgisayarınıza format atmak istiyorsunuz lakin bilgisayarınızda Steam vasıtasıyla yüklenen çok fazla oyun var ve hepsini tekrar indirmek, yavaş internet bağlantısı nedeniyle, günlerinizi alacak. Siz de tekrardan indirmek yerine oyunların dosyalarını harici bir bellek tarzı bir cihaza yedeklediniz. Formatlama işleminin ardından Steam’i indirip oyun dosyaları ilgili klasöre attınız lakin Steam bu dosyaları görmeyecek ve oyunları açmak istediğinizde sıfırdan indirmeye başlayacaktır.

Yahut boyutu çok yüksek bir oyun aldınız ve yine internet bağlantınızın yavaşlığından dolayı oyunu indirmek uzun sürecek. Bu nedenle oyun dosyalarını mesela bir arkadaşınızdan harici bellek ile temin ettiniz. Steam yine bu dosyaları görmeyecektir. Bu gibi birçok farkı nedenlerden dolayı dosyalar doğrulanmadığı için oyun açılmayacak, Steam indirmeye en baştan başlayacaktır. İşte bu yazının amacı oyun dosyalarını nasıl Steam tarafından doğrulanacağını anlatmak.

Steam Dosya Doğrulama Nasıl Yapılır?

İlk olarak olarak Dosyaların doğru konumda olup olmadığını kontrol edin. Dosyaların “Steam\steamapps\common” dosyasının içinde olduğundan emin olun. Daha sonra aşağıdaki steam dosya doğrulama adımlarını izleyin.

Steam’i açın ve sol üstteki sekmelerden “steam” yazan sekmeden “ayarlar”a girin.

Steam Dosya Doğrulama

Daha sonra açılan pencerenin solundaki sekmelerden “İndirmeler”i seçin. Daha sonra açılan sekmenin en üstündeki “Kütüphane Klasörleri”ne tıklayın.

Steam Dosya Doğrulama

Açılan pencerede varsayılan kütüphane klasörü olarak belirtilen dizine sağ tıklayıp “Kütüphane Klasörünü Onar”a tıklayın.

Onarımın bitmesini bekleyin.

Steam Dosya Doğrulama

Onarım bittikten sonra kütüphanenize girip herhangi bir oyuna tıklayıp “yükle” ya da “indir” (hangisi varsa) seçeneğine tıklayın. Oyunu indirmek yerine kütüphane klasörünü tarayıp steam dosya doğrulaması yapacak. Bu işlemin süresi oyunun boyutuna göre değişiyor fakat oyunu indirmekten çok daha hızlı olduğu kesin. Mesela 1 GB’lık oyunun doğrulanması on saniye gibi kısa bir sürede halloluyor. Bu adımı kütüphanenizdeki doğrulanmamış her bir oyun için tek tek uygulamanız gerekmektedir.

Steam Dosya Doğrulama

Steam dosya doğrulama işlemi tamam. Oynamaya başlayabilirsiniz.

-Bilgisayar temel parçaları hakkında neler biliyorsunuz? Detayları öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Toplam 3 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir