Sosyal Medya Düzenlemesi Kabul Edildi

Sosyal Medya Düzenlemesi Kabul Edildi

 Sosyal Medya Düzenlemesi Kabul Edildi

Geçtiğimiz günlerde Twitter, İnstagram gibi siteleri hedef alan sosyal medya düzenlemesi kabul edildi. TBMM Adalet Komisyonu, bu düzenleme için hazırlanan kanun teklifini değerlendirdi.
Sosyal Medya Düzenlemesi

Geçtiğimiz günlerde Twitter, İnstagram gibi siteleri hedef alan sosyal medya düzenlemesi kabul edildi. TBMM Adalet Komisyonu, bu düzenleme için hazırlanan kanun teklifini değerlendirdi.

Sosyal medya yeni bir döneme kapılarını açıyor.

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları:

İnternet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak. Verilen yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar, 10 ila 100 bin TL’den 1 ila 10 milyon TL‘ye kadar para cezasına çarptırılacak.

Suç Oluşturan İçeriğe Kaldırma Seçeneği Sunulacak

Suç oluşturan bir içeriğin engellenmesi dışında yayıncılara kaldırma seçeneği de sunulacak. İçerikler ya platform ya da üretici tarafından kaldırılacak, kaldırılmaz ise içerik engellenecek.

Bir Milyon Kullanıcılı Şirketler Temsilci Atamak Zorunda Olacak

Türkiye’de 1 milyondan fazla kullanıcısı olan şirket, en az 1 kişiyi Türkiye temsilcisi olarak atamak zorunda. Bu kişinin bilgileri hem platformda herkese açık şekilde görünecek hem de BTK’ya bildirilecek. Temsilci olan bir şirket (ajans vb.) değil, gerçek bir kişiyse Türk vatandaşı olmak zorunda.

Temsilci Belirlemeyen Şirkete Ceza Verilecek

BTK’nın bildiriminden sonra 30 gün içerisinde Türkiye temsilcisini belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcısına 10 milyon TL idari para cezası verilecek. Eğer platform hala temsilci belirlemez ise 30 milyon TL tutarında ikinci ceza verilecek.

BTK Bant Genişliğini Daraltabilecek

Temsilci yükümlülüğünü 30 gün daha yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının 3 ay boyunca reklam vermesi yasaklanacak. Eğer şirket hâlâ temsilci belirlemediyse BTK, ilgili platformun bant genişliğini %50 oranında daraltacak. Talebin karşılanmaması durumunda bu kez bant genişliği %90 oranında daraltılacak.

Kullanıcılara 48 Saat İçinde Dönüş Yapılacak

Vatandaşlar özel hayatın gizliliğini ihlal eden paylaşımları şikayet etmeleri halinde en geç 48 saat içerisinde sonuç alacaklar. Eğer cevaplar olumsuz ise gerekçeli olarak verilecek. Platform, kendisine bildirilen ve doğruluğu bulunan bir şikayetin gereğini yerine getirmek zorunda. 

Şirketler BTK’ye 6 Ayda Bir Rapor Verecek

Tüm sosyal medya şirketleri, her 6 ayda bir BTK’ya kullanıcılar tarafından yapılan şikayetleri, alınan aksiyonları raporlamak zorunda. İlk raporlar, Ocak 2021’de BTK’ya sunulacak.

Türkiye’de kullanılan tüm sosyal medya platformları, bugünden itibaren 3 ay içerisinde yeni kanuna ilişkin iş planı yapmak, düzenlemeleri hayata geçirmek zorunda.

6G’nin ne zaman kullanılacak. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir