Script Nedir? Ne İşe Yarar ? Script Türleri Nelerdir?

Script Nedir? Ne İşe Yarar ? Script Türleri Nelerdir?

Script Nedir ? Script, Herhangi bir programlama dilinde yazılmış, uygulama bölümlerinin tüm kodlarını içinde bulunduran hazır kod bloglarına script adı verilir. Farklı program dillerinde hazırlanan scriptler bu dil ile bağlantılı olarak farklı özellikler taşırlar ve bu dilin özellikliklerine göre kullanılırlar. Bu nedenle scriptler isimlendirilirken, kullanılan programlama dili de belirtilir.

Script Nedir ?
Script Nedir ?

Harici olarak script nedir diye sorulduğunda o kodu yazan kişinin izni de gerekmekte olduğudur. Ücretsiz olarak sunulan scriptler vardır. Bunları kullanmakta mahsur yoktur. Scriptler web tabanlı olarak kullanılabildiği gibi çevrim dışı olarak da çözüm aracı olarak kullanılabilirler. Örneğin, servis uzmanı kişiler server üzerinde çeşitli işlemleri scriptler vasıtası ile otomatik olarak yapmaktadırlar. Script kodlama programı için tıklayın.

Scriptler Ne İşe Yarar?

  • Bilgisayar üstünde ve Active Directory üstünde çeşitli nesneler oluşturmak için scriptler yazılabilir. Toplu şekilde yapılabilecek bu işlem rutin olarak yapılabilir.
  • Oluşturulan scriptleri logon script şeklinde kullanmak mümkündür.
  • Etkileşimli ortam amacıyla kullanıcılara dönük olarak kullanmak mümkündür. InputBox ve MsgBox buna örnektir.
  • Oluşturulan sürüler map edilme işleminde scriptler kullanılabilir.

Script Türleri Nedir ?

  • Visual Basic Script: Microsoft VBScript programlama dili kullanılarak hazırlanan script türüdür.
  • Php Script: Bu script türü de php programlama dili ile yazılır.
  • Java Script: Netscape firması tarafından geliştirilen, dinamik ve etkileşimli sayfa oluşturma imkanı veren script türüdür. Bu script türü özellik ola web sitesi hazırlana dinamik ve etkileşimli sayfa oluşturma imkanı vermektedir.
  • Apple Script: UNIX shell araçları ile entegre olarak sunan Apple Script esnek Mac OS X betik özelliklerini kullanır. İşlevsel olarak kullanılabilen Apple Script dosya dönüştürme, değiştirme, yığın işleme. Belirlenen zamanda işlem yapma, ver tabanları arasında bilgi akışı sağlama, uygulama bağlantılarına veri akışı ve çoklu işlemleri birleştirme amacıyla kullanmak üzere işlem yapılabilir.

Visual Studio Code Nedir? Özellikleri Nelerdir ? Konumuz dikkatinizi çekebilir.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz