RAM Belleklerdeki CL Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki CL Nedir? Ne İşe Yarar?

 RAM Belleklerdeki CL Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM belleklerdeki CL Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM belleklerdeki CL Değeri Nedir?

RAM belleklerdeki CL değerinin açılımı “Column Address Strobe Latency” veya “Cas Latency” olarak geçmektedir. Türkçe olarak gecikme süresi olarak geçer. Bu değer ne kadar düşük olursa RAM’in hızı o kadar yüksek olur.

RAM Belleklerdeki CL Nedir

RAM’lerin MHz değeri ile ters orantısı vardır. Genel olarak RAM’in MHz değeri ne kadar yüksek ise CL değeride artacaktır. Örnek vermek gerekirse monitörlerde bulunun gecikme değeri (ms) olarak benzetilebilir.

Olay ise şöyledir. Siz RAM’lere bir istek oluşturduğunuz andan o isteğe ulaşılıp geri cevap olarak aldığınız zamanı ifade eder.

CL Değeri Kaç Olmalı?

İlk olarak alacağınız RAM’in MHz ve CL değerini aşağıdaki tablodan bulunuz. Çıkan değer ne kadar düşük olursa RAM o kadar hızlı çalışır.

RAM Belleklerdeki CL Nedir

3200 MHz olan bir RAM 2400 MHz olan bir RAM’den daha hızlı olarak düşünülmemelidir.

Örnek olarak 2400 MHz CL 10 değerine sahip bir RAM 3200 MHz CL15 olan RAM’den daha hızlı çalışır. RAM satın alırken CL değerini ne kadar düşük tutarsanız daha iyi performans alırsınız.

Önemli olan bir nokta ise anakartınızın desteklediği MHz ve CL değerlerini öğrenmeniz lazım. Desteklemeyen bir RAM satın alırsanız elinizde kalabilir. Anakart modelinizi öğrenmek için tıklayın. Anakart modelinizi öğrendikten sonra markanızızın sitesinden bu verilere ulaşabilirsiniz.

RAM’leri teknoloji ürünü satan sitelerden temin edebilirsiniz. Alırken CL değeri ve MHz değerlerini yukarda ki tabloda karşılaştırabilirsiniz.

RAM Belleklerdeki CL Nedir? Sorusunu cevaplamaya çalıştık. Kendi RAM’inizin özelliklerini öğrenmek için tıklayın.

RAM’ler hakkında daha detaylı bilgi almak için RAM Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir