Ping Nedir? Neden Yükselir ? Nasıl Düşürülür ?

Ping Nedir? Neden Yükselir ? Nasıl Düşürülür ?

 Ping Nedir? Neden Yükselir ? Nasıl Düşürülür ?

Ping nedir?” sorusunu; Herhangi bir bilgisayar üzerinden alınan veri paketinin, ilgili sunucuya iletilmesi sırasında geçen süre” olarak cevaplayabiliriz. Hele ki sürekli internet başında olmamızı gerektiren bir iş yapıyorsak ya da online oyunlar konusunda eğilimliysek, internet hızı olmazsa olmaz kriterlerimizin başında geliyor. İnternet hızı konusunda ne yazık ki pek de şanslı bir ülkede değiliz. Hala ülkemizin pek çok bölgesinde eski tip altyapı kullanıldığı için gelişmiş Avrupa ülkelerine kıyasla ne yazık ki oldukça gerideyiz. Yüksek hız içeren paketler için bütçelerimizi zorlamak durumunda bile kalsak çoğu zaman bulunduğumuz yerdeki altyapı buna izin vermiyor. Ping nedir ? sorusunu cevapladık. Şimdi ise ping neden yükselir öğrenelim.

ping nedir
Ping Nedir ?

Ping Neden Yükselir ?

Ping Nedir ? ‘den sonra Bu sorunun birkaç cevabı olabilir. Gelin bu cevapları beraber inceleyelim;

1.Bağlantı tipi: ADSL, 3G ve fiber gibi bağlantı tiplerinin hepsi farklı ping değerlerine sahiptir. Bu saydığımız bağlantı tiplerinin arasında en az ping sorunu yaşanan ise, en hızlısı olan fiberdir. Diğer bağlantı tiplerinde ise daha yüksek ping değerleri ölçülmektedir.

2.Aynı bağlantı üzerinden bağlı olan farklı cihazlar ile video ve dizi izleme platformlarının kullanılması: Aynı anda birkaç bilgisayar veya cihaz bağlantınızı kullanıyorsa ping süreniz yükselebilir. Siz oyun oynarken sizinle aynı modemi kullanan 2 kişi aynı zamanda video izliyor olabilir. Böyle bir durumda da veri trafiğinde gecikmeler olur ve ping yükselir.

3.Bağlandığınız sunucunun fiziksel konuma uzaklığı: Türkiye’de bulunan bir sunucuya 30 ms ping ile bağlanırken Amerika’daki bir sunucuya 70 ms ping ile bağlanabilirsiniz.

4.Google DNS gibi DNS sunucularını kullanılması: Google DNS gibi DNS sunucularını kullanmanız ping sürenizin yükselmesine yol açacaktır. Oyuna girerken böyle farklı DNS sunucularını silip varsayılan DNS sunucusunu kullanmaya başlamanız ping sürenizin önemli ölçüde düşmesini sağlayabilir. Çünkü bu durumda bilgisayarınız Türkiye’de yer alan DNS sunucularını kullanmaya başlar ve mesafe kazancı sayesinde ping değeri düşer.

Ping Nasıl Düşürülür ?

Online oyun oynamak çağımızın hastalığı. Özellikle gençlerin çoğu bu oyunlardan başını kaldıramaz durumda. Aynı zamanda oyunda başarılı olmak adına da iyi bir bağlantı şart. Örnek vermek gerekirse 1000ms gibi bir Ping değeri, oyun oynamanızın olanaksız olduğu anlamına gelecektir. Bu konuda 25ms ve altı son derece idealdir. 140ms ve yukarısına çıktığınız anda oyunlarda problem yaşamaya başlarsınız.  Tabii Ping değerini düşürmek adına kullanıcıların yapabilecekleri ipek çok hamle bulunuyor.

  • PC’nizde açık olan tüm programları kapatıp, varsa indirmeleri durdurun.
  • İnternetinizin Wi-Fi ağına bağlı olan tüm cihazların bağlantısının kesilmesi gerekir.
  • Antivirüs programı ile beraber bilgisayarınızı taratın. Herhangi bir virüs, Ping değerinizi sürekli yukarı çekiyor olabilir.
  • Bahsettiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, router’ınızı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Birden fazla modem ve router’ı birbirine bağladıysanız, hepsini açıp kapatın.
  • Tüm bunlara rağmen ping sürenizde sorun varsa, servis sağlayıcınızın destek hattını aramak isteyebilirsiniz. Servis sağlayıcınız bazı durumlarda sorunun kaynağını bulabilir ve sorunları uzaktan çözebilir.

Oyun İçi FPS Nedir? Konumuz dikkatinizi çekebilir.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir