Oyun İçi FPS Nedir?

Oyun İçi FPS Nedir?

 Oyun İçi FPS Nedir?

Oyun içi FPS (Frame Per Second) yani “Saniyle Başına Düşen Kare Sayısı” diyebiliriz. Yahut “Kare Hızı” şeklinde nitelendirebiliriz. Oyun içi FPS için bu tanımlar açıklayıcı gelmeyebilir. Bu yüzden bir diğer değişle bilgisayar ekranının karelere bölündüğünü ve tüm karelerin birleşiminin bir bütünü oluşturduğunu düşünün. Kare sayısı arttıkça karelerin boyutları daha da küçülecek ve detay artacak demektir. Bu da görüntü kalitesini arttıracaktır. Oyunlarda FPS ne kadar yüksek yönlendirilebilirlik (klavye-mause kontrolleri) o kadar artar.

Oyun İçi FPS Neye Bağlıdır?

Oyun içi FPS doğrudan ekran kartı ve monitöre; dolaylı olarak RAM , işlemci ve soğutma sistemleri gibi donanımlara da bağlıdır. Ekran kartı kapasitesi ve işlem gücü kaç FPS için yeterli ise o kadar FPS alırsınız. Keza Monitörün desteklediği kare hızı ne kadarsa yine o kadar FPS alırsınız. Yüksek FPS yüksek performans gerektirir. RAM, işlemci gibi donanımların dolaylı etkisi zaten burdadır. Mesela işlemci aşırı ısındığı durumda kendini korumaya alacak ve belli başlı işlemleri yavaşlatacak hatta durduracaktır. Bu gibi durumlarda FPS düşüşü yaşayabilirsiniz. Ayrıca yeni nesil diz üstü bilgisayarlarda genellikle, bilgisayar pilde değilken kendini tam performans durumuna sokmaz ve FPS’i düşük seviyelerde tutar. Şarja bağlı duruma geçildiğinde tam performans modunu aktif hale getirir ve FPS yükselir.

Oyun İçi FPS Sabitleme

Gerek “ping” (gecikme) gerekse FPS değerleri için en kullanışlısı sabit değerlerdir. Mesela sabit 90 FPS almak, FPS değerinin 150 ile 100 arasında sürekli değişiminden iyidir. Zira ani FPS düşüşleri (FPS drop) gözünüzün alıştığı hız aniden yavaşladığı için görüntü kalitesinde belli başlı sıkıntılara (donma, yırtılma vs…) sebep olacaktır. Bu yüzden oyunların ayarlar kısmından grafik yahut video ayarları sekmesinde bulunan “Vsync” (Vertical Synchronization) yani “Dikey Senkronizasyon” ya da “Dikey Eşitleme” seçeneğini etkin hale getirdiğinizde FPS sabit kalacaktır. Yalnız bu işlemi FPS değerinin kaçta sabitleneceği ayarıyla birlikte yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde çok düşük FPS değerlerinde seyredersiniz.

Toplam 4 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir