Optik Mouse Ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisi Tercih Edilmeli ?

Optik Mouse Ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisi Tercih Edilmeli ?

 Optik Mouse Ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisi Tercih Edilmeli ?

Mouse, özellikle dokunmatik ekran tabanlı olmayan bilgisayarlar için en önemli çevre birimlerinden biridir. İhtiyaç hali, şekil, işaret teknolojisi vb. bağlı olarak çeşitli bilgisayar faresi tipleri mevcuttur. Ancak en yaygın kullanılanlar optik fare ve lazer faredir. Peki, bu fareler arasında nasıl seçim yapılır, arasındaki farklar nelerdir? 

Optik Mouse Nedir ?

Dijital imaj işleme teknolojisini kullanan optik mouseler, ekrandaki kursörü hareket ettirebilmek için ufak bir kameraya sahiptir ve bu kameralar saniyede 1.500 kare resmi algılayabilmektedir.Optik mouseler genel olarak herhangi bir kurulum gerektirmezler ve tak/çalıştır mantığıyla hareket ederler. Bu nedenle optik mouselerin yazılım uyumluluğu gibi bir problemi bulunmaz.

optik mouse
Microsoft

Optik mouselerin en büyük avantajlarından biri, şüphesiz herhangi bir Mouse pad’e ihtiyaç duymamasıdır. LED ışığıyla kontrolü sağlayan optik fareler, 400 DPI ile 800 DPI çözünürlüklerinde çalışmaktadır.

Optik mouseler genel olarak kırmızı LED ışıklarıyla dikkat çeker. Ancak bilinen büyük bir yanlış vardır; bu kırmızı ışık aslında bir lazer ışığından öte; LED ışığından başka bir şey değildir. Yani, kırmızı ışığı bulunan mouseler, aslında optik farelerdir.

Lazer Mouse Nedir ?

Lazer teknolojisiyle çalışan lazer mouseler ise, optik mouselerden farklı olarak en az 2.000dpi çözünürlüğe kadar kontrolü keskinleştirebilmektedir. Diğer bir deyişle lazer mouselerin ekrana hakimiyeti, optik mouselere göre çok daha fazladır. Lazer mouseler genel olarak herhangi bir ışık demeti yaymazlar; zira lazer karşı tarafa görünür bir ışık vermemektedir.

lazer mouse
Lazer Mouse

Lazer mouseler, mouse hakimiyetine çok daha fazla ihtiyaç duyan kullanıcılara yönelik hazırlanmıştır. Örneğin oyuncu mouselerinin büyük bir bölümü, lazer mouselerdir ve oyun içerisinde daha keskin bir kontrolü mümkün kılar.

Parlak bir zeminde LED ışığının ters yöne yansıması, siyah zeminlerde ise kırmızı ışığın tamamen emilmesi neticesinde optik farelerde kontrol bir hayli güçleşebilmektedir. Lazer mouselerde ise bu tip bir problem bulunmaz.

Hangisi Tercih Edilmeli ?

Gelelim tercih kısmına. Optik mouseler ile lazer mouseleri karşılaştırdığımızda lazer mouselerin optik olanlara göre çok daha iyi sonuçlar verdiğini artık biliyoruz. Bu sebepledir ki, lazer mouselerin fiyatları optik mouselere göre daha fazladır. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi optik mouselerde pratikte kullanıcıların ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılamaktadır. Ancak mouse hakimiyetinin çok daha önemli olduğu durumlarda, (profesyonel grafik tasarımcıları veya oyuncular söz konusu olduğunda) lazer mouselerin hakimiyeti kesinlikle tartışmasızdır.

Mouse DPI hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak ”Mouse DPI” yazımıza gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir