Nvidia Shadowplay Nedir?

Nvidia Shadowplay Nedir?

 Nvidia Shadowplay Nedir?

İÇİNDEKİLER

Kullanıcıların doğrudan ekran kartı ayarlarını yapması ve düzenli olarak ekran kartını güncellemesi için en büyük yardımcılardan biri olan programın içerisinde ayrıca Nvidia Shadowplay özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar oyunlarını video olarak kayıt altına alabiliyor. Bu sayede özellikle YouTube üzerinden yayın yapan Gamer kanalları kolay bir şekilde videolarını çekebiliyor. Peki, Nvidia Shadowplay nasıl kullanılır daha detaylı inceleyelim.

Öncelikle Nvidia Geforce Experience programını indirmeniz gerekiyor. Programı indirip programı kurulumunu yapıyoruz. Daha sonra programı açtığımıza kısa bir arama yapması gerekecek. Sistemimizde bulunan ekran kartının sürüm bilgilerinin algılanması için yapılan bu kısa aramadan sonra artık programı kullanabiliyorsunuz.

Buradan Nvidia Geforce Shadowplay özelliğini çalıştırabilmek için programın ara yüzü içerisinden sağ üst köşeden Shadowplay ifadesine tıklayarak uygulamayı açıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan ise sol kısımda yer alan lamba düğmesine benzeyen butona basarak uygulamayı aktif ediyoruz. Tüm bu işlemlerin ardından Nvidia Shadowplay ayarlarını da sap kısımda yer alan ayar menüsünden yaptıktan sonra artık oyunlarınızın videoları varsayılan kayıt klasörüne kayıt edilecektir. Video süresini ve benzeri detayları ise uygulama ayarları kısmından belirleyebiliyorsunuz.

Ayarlar :

  • Alt + Z kombinasyonlarını kullanarak Nvidia Shadowplay menüsüne ulaşabilirsiniz.
  • Karşınıza gelen menüyü sırasıyla inceleyelim ;

Resim – 1

Nvidia Shadowplay
Nvidia Shadowplay

Resim – 1 ‘de karşınıza çıkan ilk ekranda dikkat çeken en önemli özelliklerdir.

Anında yeniden oynatma , Video kaydetme ve canlı yayın butonları bulunmakta. Ayarlarda değişiklik yapabilmeniz için ”Anında Yeniden Oynatma” kapalı durumda olması gerekiyor.

Resim – 2

Nvidia Shadowplay
  • Mikrofon ayarlarında istediğiniz seçeneği kullanabilirsiniz fakat benim önerim istenmeyen sesleri engellemek amacıyla ”Bas-Konuş” şeklinde olacaktır. Mikrofon simgesine tıklayarak ”Bas-Konuş”a alabilirsiniz.

Ve ayarlar butonuna tıklayarak karşınıza çıkan ekran ”HUD düzeni kısmına tıklayın.

Nvidia Shadowplay

Burada ”Kamera, durum göstergesi, FPS sayacı” gibi seçenekler göreceksiniz ekranınızda ve videoda görünmesini istediğiniz seçeneğe tıklayın ve sağ tarafında 4 parçaya bölünmüş bilgisayar ekranının istediğiniz bir kısmına koyabilirsiniz.

Aynı özelliklere sahip olan bir başka uygulamanın konusuna hemen gitmek için tıklayabilirsiniz. Xbox Game Bar Nedir ? Doğru Ayarlar Nasıl Yapılır ?

Toplam 1 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir