Mouse DPI Ayarı Nedir? 1 DPI İle 1000 DPI Arasındaki Fark Nedir?

Mouse DPI Ayarı Nedir? 1 DPI İle 1000 DPI Arasındaki Fark Nedir?

 Mouse DPI Ayarı Nedir? 1 DPI İle 1000 DPI Arasındaki Fark Nedir?

Mouse veya diğer adıyla fare, bilgisayarın önemli bir parçasıdır. Bilgisayar üzerinde yapılan bir çok işlem, mouse kullanımıyla gerçekleşmektektedir. Bu nedenle de mouse ayarları büyük önem arz etmektedir. DPI ayarı ise, bu ayarlar kapsamında bulunmaktadır.

Dots per inch kelimelerinin baş harflerinden oluşan DPI, bir inç için denk gelen nokta miktarı anlamına gelmektedir. Bu ayarın yüksek bir değere sahip olması, mouse için duyarlılık derecesinin yüksekliğini ifade eder. Düşük bir değere sahip olması ise, duyarlılığının düşük olduğunu belirtmektedir.

Hangi Aralıkta Olmalıdır?

Mouse için önemli olan DPI ayarı, farklı değer aralıklarında olabilmektedir. Bilgisayar kullanıcıları ise, mouse dpi kaç olmalı sorusuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu ayarın değeri, bilgisayar ekranının boyutuna bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise, çoğu bilgisayardaki DPI değeri, 600 ile 800 aralığında olmaktadır. 1 DPI en yavaşıdır 1000 DPI 1’e göre daha hızlıdır.

Bazı bilgisayar kullanıcıları, mouse hassasiyetini 1000 DPI seviyesine getirmek istemektedir. Mouse 1000 dpi ayarlama işlemi için Denetim Masası ya da DPI tuşu kullanılmalıdır. Mouse dpi test için ise, DPI Analyzer isimli site tercih edilmektedir. DPI ayarlama konusunda kullanışlı mouse çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin; Gaming Mouseler’in çoğunda DPI işlemi için düzenlenebilir DPI ayarına sahiptir.

Çeşitli oyunlar oynarken düşük seviyede ayarlanmaktadır. Örneğin; CS-GO oyuncularının çok dikkat ettiğin bir konudur. Çoğu kendini geliştirmiş e-sport oyuncuları bu ayarları kendi alıştıklarını DPI ayarlarında kullanmaktadır. Benim tavsiyem ise olabildiğince düşük DPI ayarında kullanılmasıdır. Bunun sebebi ise düşmanlarınızı alt etmek için CrossHair’i düşmanının üstüne kolayca getirebilmeniz içindir. Hızlı olduğu taktirde çok sapmalar olacaktır.

mouse dpı ayarı nedir

Mouse DPI Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Mouse DPI ayarı, kullanıcılar tarafından değiştirilebilmektedir. Bu nedenle mouse dpi nasıl ayarlanır konusu merak edilmektedir. Mouse DPI ayarının yapılabilmesi için çeşitli adımlar izlenmelidir. Bu adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Bilgisayarda Denetim Masası bölümüne tıklanmalıdır.
  2. Fareye ait olan özellikler sekmesi açılmalıdır.
  3. Özelliklerin alt seçeneklerinden işaretçi seçeneklerine tıklanmalıdır.
  4. İşaretçinin hızına ait kısımda, DPI ayarı hesaplanmalıdır.

Mouse üzerinde de DPI tuşu bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar, mouse üzerindeki dpi tuşu nasıl kullanılır şeklinde meraklanmaktadır. Bu tuş, üzerindeki basamaklara dikkat edilerek DPI ayarının yapılmasını sağlamaktadır. Yani ister bilgisayarın denetim masası üzerinden yada Mouse’nin o özelliği var ise ordan daha rahat bir şekilde daha alt ve üst seviyelere imkan vermektedir.

Steam Link ile alakalı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir