Monitörde Hz Nedir ?

Monitörde Hz Nedir ?

 Monitörde Hz Nedir ?

Hz terimi bilgisayarınızı veya televizyonunuzu seçerken karşınıza gelmiştir. Hz hertz anlamına gelen saniyede görüntü yenilenmesinin kısaltmasıdır.

Kullandığınız laptop ya da monitörünüzün kaç Hz olduğunu öğrenmek için tıklayın.

Kendiniz için alacağınızı cihazların Hz değerini kullanma amacınıza göre belirlemeniz lazım. Eğer ki ofis işleri için kullanacağınız bir bilgisayarın Hz değeri yüksek olursa gözlerinizi yorar.

Oyun oynamak, video editlemek istiyorsanız Hz değerini yüksek almanızı tavsiye ederim. Hz nedir açıklayalım.

60 Hz İle 240 Hz’nin Arasındaki Fark Nedir ?

Kendi bilgisayarınız 60 Hz ve daha yüksek bir Hz değeri ile arasındaki farkı öğrenmek Hz nedir sorusunun cevabını almak mı istiyorsunuz. Size kısaca açıklayayım.

Hz nedir ?

Gördüğünüz bu fotoğrafta 60 Hz ile 240 Hz monitörlerde bir araba giderken size gelen görüntüyü gösteriyor. 240 Hz monitörler ekrandaki görüntüyü 60 Hz ye göre 4 kat daha fazla hızlı yeniliyor size daha net bir görüntü sağlıyor.

Cs GO Valorant gibi oyunlar oynarken oyuncuların yüksek Hz monitör kullanması sizin oyun kalitenizi çok artıracaktır. Çünkü karşı tarafın size peeklerken veya görebileceğiniz bir yere gelirken ekran yenileme hızını çok yüksek olduğu için daha net ve hızlı görebilirsiniz. FPS oyunlarda çok önemli olan bu konu FPS oyunları pay to win mantığına girdiriyor. 60 HZ ile oyun oynayan kişiler ne kadar iyi olurlarsa olsun çok zorlanıyorlar.

FPS oyun türü nedir ve diğer tüm oyun türleri hakkında yazımızı okumak için tıklayın.

Oyuncu monitörlerine göz atmak isterseniz tıklayın.

Hz FPS’i etkiler mi ?

Hz değerinizin artması ve ya düşmesi oyun içinde alabileceğiniz FPS’i ne artırır ne düşürür. Ancak şöyle bir durum mevcut.

Eğer bir oyunda 120 FPS alıyorsanız monitörünüz Hz değeri 60 Hz ise siz oyunu 60 FPS görebilirsiniz. Tam tersi durumda ise 120 FPS almanıza rağmen 240 Hz bir monitörünüz var ise en fazla 120 Hz gibi algılarsanız.

Hz değeri oyun için aldığınız FPS değerini artırıp azaltmaz maximum algılayabileceğiniz FPS değerini belirler 1000 FPS alsanız dahi 60 Hz ise 60 FPS gibi görüntü alırsınız.

FPS nedir ne işe yarar öğrenmek isterseniz yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Televizyon Yayınları Kaç Hz’dir ?

Tüplü televizyonlar 50 Hz, LCD televizyonlar 60-75 Hz ve yeni nesil akıllı plazma televizyonlar 100-144 Hz değerlerini alır

Hz nedir ? Hz Ne işe yarar ?

Ülkemiz kablolu yayın Hz değeri 50 Hz’dir. Yani siz en iyi televizyona sahip olsanız bile kablolu yayın izlerken 50 Hz kalite alırsınız.

Bu yazımızda sizlere Hz nedir ? Hz ne işe yarar ? Nelere dikkat edilmeli bu konulara değindik. Sormak istediğiniz soruları yorum ve mail şeklinde iletebilirsiniz.

Toplam 2 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir