Megapixel Nedir ?

Megapixel Nedir ?

 Megapixel Nedir ?

Megapixel Nedir ? Megapixel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısı, çözünürlük (resolution) birimidir. Fotoğraftaki her bir görüntü noktacığı piksel olarak adlandırılır, çözünürlüğü ifade etmek içinse pixel ya da megapixel gibi terimler kullanılır. bir Megapiksel ise bir milyon piksele karşılık gelir.

Megapixel Nedir ?
Megapixel Nedir ?

Reklamda Megapixel’in Önemi


Megapixel nedir ? diye sorulduğunda büyük markalar akla gelmekte. Kompakt fotoğraf makinalarında megapixel yarışı Nikon, Canon, Panasonic ve Sony gibi ünlü olan markalarda tanıdık bir terim. Market vitrinlerindeki kameralarda en önemli satın alma tercih nedenimizin fiyat ve pixel olduğu gerçeğidir. Onun için hiçbir üreticinin bu megapixel yarışını durdurmak gibi  niyetleri yok.
Devamlı yeni çıkan fotoğraf makinelerinde üreticiler megapixel oyununu oynamaya devam edip bu şekilde 16 megapixel civarındaki fotoğraf makinelerini uygun fiyatlara satabiliyorlar. Bunun için düşük çözünürlükteki kameraları küçümseyen alıcılar ise çoğu zaman yanılabiliyorlar, çünkü fazla megapixel her zaman fotoğraf makinelerinde daha iyi fotoğraf anlamına gelmez.

Megapixel Nedir ?
Megapixel Nedir ?

Megapixel’in Fotoğrafa Etkisi Nedir ?

Fotoğrafın kalitesi; fotoğraf makinasının yapısal özellikleri, işlemcisi, lensi (çok önemli), sensörü, çekim anındaki ışık, zaman, mekan ve  fotoğrafın çekim tekniği gibi daha pek çok etken çekilen bir fotoğraf veya makinenin iyi olması için önemli unsurlar olarak karşımıza çıkar. Tüm bu özelliklerin  iyi bir şekilde harmanlanmasıyla iyi çekilmiş bir fotoğraftan söz edilebiliriz. Dolayısı ile bu saydığımız, megapiksel‘den çok daha önemli unsurlar kısaca, 4 megapiksel‘lik bir kamerayla çektiğimiz fotoğraf, 8 megapiksel‘lik bir fotoğraf makinasından çok daha keskin ve iyi sonuçlar verebilir.

Profesyonel 10 Kamera Tekniği adlı konumuz dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir