led ekran nedir

LED Ekran Nedir

Teknoloji geliştikçe görsel veri cihazları da şekil değiştirdi. Led ekran teknolojisi bu gelişmiş cihazlardan bir tanesi. Peki Led ekran nedir? Led ekran, istenilen görüntünün, led ışıklarının bir mikroçip sayesinde ilgili renk kombinasyonları ve ışık şiddetleri sağlanarak istenilen görüntünün oluşturulması sağlanılan ekran çeşididir.

led ekran nedir

Led ekranlar ekstra arka ışığa gerek duymaz zira hali hazırda görüntüleme sağladığı ledlerin ışıklarıdır. Bu yüzden enerji tasarrufu sağlayan bir sistemdir. Ayrıca mikroçipler çok az elektrik ile çalışan cihazlardır. Kontrol mekanizmasının bu mikroçipler aracılığı ile yapılması da yine tasarruflu bir sistem elde edilmesini sağlamaktadır.

led ekran nedir

Led ekranlarda her piksel bir led ile oluşturulur. Bu da daha akıcı ne net görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Oluşturulmak istenen piksel, ilgili led ya da ledlerin kırmızı, yeşil ve mavi renkli ışık tonlarının belirli kombinasyon ve ışık şiddeti ile bir araya getirilmesi ile oluşur.

Led ekranların ayrıca iç mekan (indoor) ve dış mekan (outdoor) olarak türleri de mevcuttur.

Indoor (İç Mekan) LED Ekran Nedir?

led ekran nedir

Kapalı mekanlarda kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Yaydığı ışık şiddeti iç mekana göre tasarlanmıştır. Evlerimizde kullandığımız LED televizyonlar Led monitörler bu türe örnektir.

Outdoor (Dış mekan) LED Ekran Nedir?

Açık alanlarda net görüntü verebilecek şekilde tasarlanan ekranlardır. Işık şiddeti gün ışığında dahi net görüntü verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Dijital billboard’lar bu türe örnektir.

Yorum Yok

  1. Pingback: LCD Nedir? | PC OYUN REHBER 21 Ekim 2020

Bir Yorum Yaz