Lazer Yazıcı Nedir?

Lazer Yazıcı Nedir?

 Lazer Yazıcı Nedir?

Teknoloji dünyasında yazıcıların hatrı sayılır bir yeri vardır. Her türlü basım işlemleri yazıcılar sayesinde yapılmaktadır. Peki ama lazer yazıcı nedir? Diğer yazıcılar arasındaki fark nedir?

Piyasada bilinen üç çeşit yazıcı türü vardır. Bunlardan en eski olanı nokta vuruşlu yazıcıdır. Bu tür yazıcılar günümüzde pek kullanılmamaktadır. Ona nazaran daha yeni sayılan mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcılar hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer yazıcılar ise bunlardan en yenileri olup evlerde, iş yerlerinde, eğitim kurumlarında ve daha sayamayacağımız birçok yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. “Lazer yazıcı nedir?” sorusunun cevabını verebilmek için diğer yazıcı türlerini incelemek ve onların çalışma prensiplerini incelemek aralarındaki farkları da ayrıyeten anlayabilmemiz için de daha doğru olacaktır. ” Lazer yazıcı nedir?” sorusunun cevabı böylelikle daha net olacaktır.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir? (Dot Matrix Printer)

Nokta vuruşlu yazıcılar en ilkel yazıcı türüdür. Çalışma prensibi gayet basit olmakla birlikte sınırlı çözünürlük ve grafik yeteneklerine sahiptir. Ayrıca çok gürültülü ve yavaş çalışırlar. Çalışma prensibini geliştirilmiş bir daktiloya benzetebiliriz. Form kağıdı ya da normal kağıtlara baskı yapabilir.

lazer yazıcı nedir? nokta vuruşlu yazıcı

Gönderilen sinyalleri alan yazıcı kağıt haznesinden bir silindir yardımı ile kağıdın bir kısmını içerisine alırken, üzerinden geçen ama kağıda temas etmeyen mürekkepli bir şeride bir elektromıknatıs yardımıyla iğnelerinin vurup vurduğu noktanın kağıt üzerine temasını sağlar. İğneler şerit üzerine vurdukça, kağıt üzerinde harfler, rakamlar, resimler, şekiller ve semboller ortaya çıkar ve böylelikle basım işlemi gerçekleşmiş olur.

lazer yazıcı nedir? Nokta vuruşlu yazıcı şeması

Nokta vuruşlu yazıcıların renkli versiyonları da mevcuttur. Bu versiyonda farklı renklerde birden fazla şerit mevcuttur ve gerek oldukça ir sürgü ile gerekli yere çekilir.

Bu yazıcılar pek yaygın olmamakla birlikte genellikle sadece harf ve rakam yazımı gerektiren bankacılık ve muhasebe işlemleri gerektiren müesseselerde kullanılmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?(Inkjer)

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu tür, cihaz maaliyeti bakımından ucuzdur. Bun karşın kartuş (mürekkep kutusu) ve diğer parçaların değişimleri oldukça maaliyetlidir. Ayrıca kartuş içindeki mürekkep bir süre kullanılmadığında donabilir. Mürekkep püskürtmeli adı çalışma prensibinden gelmektedir.

lazer yazıcı nedir? mürekkep püskürtmeli yazıcı

Öncelikle üzerine baskı yapılacak kağıt içerisine alınır ve satır satır taranır. Tarama işlemi bittikten sonra da kağıt geri çıkarılır ve tarama esnasında belirlenen noktalara mürekkep püskürtme işlemi yapılır. Mürekkep püskürtme işlemi kartuştaki mürekkebin ısıtılıp basınç arttırılması suretiyle yapılır. Yağlı cins kağıtlara baskı, mürekkep emiliminin zor olmasından dolayı, biraz sıkıntılı olabilir.

lazer yazıcı nedir? kartuş

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar genellikle fotoğraf basımlarında ve renkli baskı işlemlerinde daha çok tercih edilmektedir.

Lazer Yazıcı Nedir?

lazer yazıcı nedir?

Gel gelelim asıl sorumuz yani “ Lazer yazıcı nedir? “in cevabına. Lazer yazıcılar yazdırma işlemini harf harf ya da satır satır yapmak yerine sayfayı bir bütün olarak yapar. Teknolojik olarak çalışma prensibi ilkel fotokopi makinelerine benzer. Mürekkep yerine toner kullanırlar. Bu durum donma yahut akma gibi sorunların önüne geçer. Tonerli yazıcılar maaliyet olarak pahalı olsa da toner bir kere yenilendiğinde mürekkepli kartuşlara nazaran üç kat fazla yazdırma işlemi yapabilmektedir. Bu da uzun vadede avantaj sağlar.

lazer yazıcı nedir? toner

Lazer yazıcılar, kağıt üzerine basım yapılacak noktaları bir lazer tabancası yardımı ile eksi (-) yük ile yükler. Daha sonra kağıdın negatif yüklü yerlerine kağıt toner tamburu üzerinden geçerken pozitif (+) yüklü toner parçacıkları karakter yahut grafik olarak olarak yapışır. Hemen ardından ısıtıcı silindir vasıtasıyla bu toner partikülleri erir ve kağıt üzerinde emilimi sağlanmış olur. Böylelikle yazdırma işlemi gerçekleşir.

Lazer yazıcıların hemen hemen her alanda kullanımı mevcuttur.

Lazer Yazıcı ve Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Arasındaki Farklar

Lazer yazıcı nedir?” sorusuna cevap bulduğumuza göre aralarındaki farkları inceleyebiliriz. Kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Mürekkepli yazıcılar lazer yazıcılara göre ucuzdur lakin mürekkepli yazıcıların kalitesiz olanları pek de uzun ömürlü değildir.
  • Toner ve mürekkepli kartuş fiyatları (eğer kartuş orijinalse ki değilse pek de kullanışlı değillerdir) arasında pek fiyat farkı yoktur lakin toner bir kere yenilendiğinde mürekkepli kartuştan çok daha fazla sayfa yazdırabilir.
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda mürekkebin emilimi dağınık olması durumunda bulanık görüntülerin oluşma riski vardır lakin lazer yazıcılarda bu risk yoktur.
  • Baskı hızı bakımından lazer yazıcılar daha hızlıdır. Zira mürekkep püskürtmeli yazıcılar satır satır tarama işleminden dolayı bir kağıdı önce içerisine alır, tarar sonra çıkartıp bir daha alarak basım işlemini gerçekleştirir. Lazer yazıcılar ise tek seferde tarama olmaksızın yazdırma işlemini gerçekleştirir.

Bu yazımızda lazer yazıcı nedir ve diğer yazıcılardan farkları nelerdir bunlardan bahsettik.

Dünyanın en tehlikeli bilgisayar virüsleri hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir