Lan nedir

LAN Nedir?

İnternet ile hayatımıza giren kavramlardan biri olan LAN nedir? “Local Area Network” yani “Yerel Alan Ağı” (kısaca Yerel Ağ), belirli bir alan içerisindeki bilgisayar ve benzeri cihazlar arasında kurulan bağlantıya denir. Bu bağlantı switch ve ethernet kabloları ya da kablosuz bağlantılar (wifi, mobil erişim noktaları..) vasıtasıyla kurulabilmektedirler.

Lan nedir lan bağlantısı

Yerel ağ bağlantısı ile birbirlerine bağlı olan cihazlar, birbirleri arasında veri alışverişi yapabilirler (dosya aktarımı, multiplayer LAN oyunları oynamak gibi). Hatta Cat 6 Ethernet kablosu ile yüksek hızda dosya aktarımı yapabilmek dahi mevcuttur. Nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Lan nedir ethernet kablosu

WLAN Nedir?

Lan nedir wlan

“LAN nedir?” sorusunu cevapladığımıza göre değişik lan çeşitlerine de göz atabiliriz. “LAN (Local Area Network) bağlantısının kablosuz (Wifi) bir şekilde kurulmasıdır. Kablosuz ağ sağlayan modemler ya da Wireless Access Point (Kablosuz Erişim Noktası) cihazları ile oluşturulur. Wireless Access Pointer yani kablosuz erişim noktası cihazları, kablolu bir bağlantıyı kablosuz bir bağlantıya çeviren cihazlara denir. Bu işlemleri sinyaller vasıtası ile yapar ve kablo kirliliğinin de önüne geçer.

WAN Nedir?

Lan nedir wan

“Wide Area Network” (Geniş Alan Ağı), LAN (Local Area Network) bağlantılarının bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu bağlantılar çok büyük alaı kapsar (şehirleri hatta ülkeleri dahi kapsayabilir). Çok geniş alanı kapsadıkları için yönlendiriciler kullanırlar. Bünyesinde binlerce cihaz barındırabilirler lakin LAN bağlantılarına göre hızları daha düşüktür.

Çeşitli LAN Uygulamaları (LAN Nedir?)

Özellikle bazı oyunlar ya da benzeri durumlarda LAN ortamı oluşturulmak istendiğinde ve bilgisayarlar çok uzak olduğunda farklı internet bağlantılarını birleştirip sanal bir LAN bağlantısı oluşturan bazı programlar vardır.

LogMeIn Hamachi

Lan nedir hamachi

VPN protokolü üzerinden sanal bir yerel ağ bağlantısı oluşturup, birbirlerinden çok uzakta olan bilgisayarlar arasında ortak ağ kurulmasını mümkün kılan bir yazılımdır. LAN üzerinden oynanılabilen oyunların da oynanılmasını sağlayan program, oyun firmalarının tepkisini çekmektedir. Zira korsan oyunları (ki birçok korsan oyundan online sunuculara bağlanama mümkün değildir) bu platform üzerinden oynamak da mümkün olabilmekte ve bu da insanların emeklerini boşa çıkarabilmektedir.

GameRanger

Lan nedir gameranger

Hamachii ile aynı mantıkta çalışan oyun odaklı bir programdır. Ek olarak lobi sistemi de bulunduran program sanki online sunuculara giriyor hissi barındırmaktadır.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz