Kablosuz Şarj Nedir ?

Kablosuz Şarj Nedir ?

 Kablosuz Şarj Nedir ?

Kablosuz şarj nedir? Kablosuz şarj, her ne kadar aklımıza kendi kendine şarj olan cihazlar gelse de maalesef teknoloji hala o kadar ilerlemiş değil. Kablosuz şarj denildiği zaman genellikle kastedilen şey, indüksiyon yoluyla şarj etme işlemidir.

İlk çıktığı zamanlarda diş fırçaları gibi banyo aletlerinde kullanılan bu işlem, günümüzde akıllı telefonlarda da kullanılmaya başlanmış ve gitgide popülerliğini arttırmaktadır. Lumia 820 ve Lumia 920 modelleriyle popülerlik kazanan kablosuz şarj özelliği, Nexus 4 ve Galaxy S4’le Android tarafındaki modellerde de artış göstermeye başladı.

Kablosuz Şarj Nedir ?
Kablosuz Şarj Nedir ?

Günümüzde yeni yeni popülerlik kazanmış olsa da geçmişi 1990’lı yıllara dayanan bu işlem, manyetik bir alan oluşturulan bir istasyona sahip olurlar. İndüksiyon bobiniyle donatılmış bir cihazda kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan şarj olabilir.

İndüksiyon Nedir ?

İndüksiyon Nedir ? İndüksiyon yoluyla şarj etme kaba tabiriyle manyetik alan ile şarj etmeye denir. Manyetik bir alan oluşturan şarj istasyonu ve bu manyetik alanı pilde depolayabilen bir pad sayesinde cihazlar sırt sırta ya da çok kısa bir mesafede şarj olabilirler. İstasyon yüksek bir manyetik alan oluştururken cihazda bulunan bobinler bu manyetik alanını elektrik alanına çevirerek bataryayı doldurur.

Xbox Ocak Ayı Ücretsiz Oyunlarını öğrenmek için hemen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir