Jak Nedir?

Jak Nedir?

 Jak Nedir?

Ses donanımları (mikrofon, kulaklık, hoparlör vs…) girişlerine jak adı verilir. Bilgisayarlarda, telefonlarda, tabletlerde vb teknolojik tüm aletlerde işitsel veri çoğunlukla jak kabloları ve jak girişleri ile yapılır. Jak girişleri dişi jak, kablo ucundaki giren kısım da erkek jak olarak nitelendiril

Jak Çeşitleri

Mono-Stereo

Mono jak artı ve eksi ya da toprak ve güç girişleri olmak üzere iki bağlantı noktasından oluşur. Sesin düz iletimini sağlar. Herhangi bir veri yorumlaması yapmaz. Jak kablosu ucunda tek siyah çizgi bulunur.

Stereo jak ise üç girişten meydana gelir. İki giriş mono ile aynı olmakla birlikte üçüncü uç switch görevi görür ve veri yorumlaması yapar. Bu yorumlama sesin yönü, ses kaynağının uzaklığına göre gelmesini sağlar. Bilgisayar oyunlarında “ses kasma” olayı bu teknoloji sayesindedir. Jak kablosu ucunda iki siyah çizgi bulunur.

Eğer ki jak kablosunda üç siyak nokta bulunuyorsa bunun anlamı kablonun kullanıldığı cihaz (genellikle mikrofonlu kulaklık) hem işitsel stereo data inputu alma hem de işitsel stereo data output verme özelliklerie sahip demektir. Bir diğer deyişle hem mikrofon gibi ses verisi alabilmekte hem de kulaklık gibi ses çıkışı sağlayabilmektedir.

Jak Boyutları

Çeşitli boyutlarda jak kabloları mevcuttur. bilgisayar, telefon gibi cihazlarda 2.5mm jak girişleri (dişi jak) mevcuttur. Daha farklı boyutlardaki jaklar genellikle bazı ses sistemleri, amfiler ve elektromüzikal aletlerde kullanılır. Bazı aparatlar sayesinde birbirleri arasında dönüşüm yapılabilmekte ya da çoklanabilinmektedir.

Bluetooth 50. ile 4.2 arasındaki farklara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir