İşlemci Ekran Kartı Darboğaz [TEST]

İşlemci Ekran Kartı Darboğaz [TEST]

 İşlemci Ekran Kartı Darboğaz [TEST]

Bilgisayar almayı düşünenlerin, özellikle toplama bir bilgisayar almak isteyenlerin akıllarına gelen en önemli soru darboğaz yapar mı ?

Evet belki bu terimi duydunuz ya da daha önce araştırdınız. Darboğaz nedir gelin bakalım.

TESTLER İLE İLGİLİ BİLGİLER EN SONDA YER ALMAKTADIR. TIKLAYINIZ

Darboğaz Nedir ?

Darboğaz Testi

Darboğaz bilgisayarınızda kullandığınız işlemci ile ekran kartının birbirini sınırlamasıdır.

Mesela bilgisayarınızdaki işlemci yeni nesil güçlü bir işlemci, ekran kartınız daha yavaş daha güçsüz bir ekran kartı ise ekran kartınız işlemcinizin çalışmasını sınırlar ve tam performans almanızı engeller yani darboğaz olur. Tam tersi durumlarda da yani iyi ekran kartı kötü işlemci yine tam performans almanızı engeller.

Nasıl Anlaşılır ?

Bilgisayarınızda yüksek sistem gereksinimli bir oyun veya program kullanırken işlemcinizin kapasitesi %90-100, ekran kartınızın kapasitesi %50-60 olarak kullanılıyorsa bu, işlemcinizin yetersiz kaldığını gösterir.

Önüne Nasıl Geçilir ?

Bilgisayarınıza en iyi işlemciyi ya da en iyi ekran kartını alarak yüksek performans almayı düşünmemelisiniz. Bu düşünce sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Aldığınız işlemci ile ekran kartının uyumunu araştırmalı ve buna göre ürün seçimi yapmalısınız. Bu araştırmada darboğaz testlerinin sonuçlarını incelemeniz lazım. Gelin darboğaz testi nedir? Darboğaz testi nasıl yapılır? bakalım.

Darboğaz Testi

Evet bazı internet siteleri size darboğaz testi yaptığını iddia ediyor. Evet bu sitelerle bazı sonuçlar almak mümkün. Ancak iş teorik kısımdan pratik kısma yani bilgisayar elinize geçince olaylar değişiyor. Bilgisayarınızda kullandığınız ekran çözünürlüğü hatta güç kaynağınız bile etkiliyor.

Sizlere tavsiyem istediğiniz sistemi internet üzerinden (Youtube vs.) test eden, kullanan kişilerin yorumlarını dinlemek. Bazı şirketler bilgisayarınızı topluyor test ediyor ve size sağlam şekilde sunuyor. Bunu da bir seçenek olarak görebilirsiniz.

PC Darboğaz Testi Sitesi

Kendi bilgisayarınızı darboğaz testine sokmak için özelliklerini öğrenmek isterseniz Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bottleneck Calculator

Bu site ile teorik olarak sisteminizin darboğaz derecesini öğrenebilirsiniz. Siteye gitmek için tıklayın.

Darboğaz Testi

Siteye girdiğinizde karşınıza çıkacak bu ekran; işlemci, ekran kartı modelinizi ve bilgisayarınızın RAM miktarını girdiğinizde size teorik olarak bir sonuç çıkaracaktır. Bu darboğaz testinin sonucunda sizlere 1080P, 2K ve 4K görüntü tercihlerinde darboğaz seviyesini gösterecektir.

İsterseniz Advanced setting kısmından işlemci veya ekran kartınızda yaptığınız overclock işlemlerinizi ekleyebilirsiniz.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir