İnternetin Öncüsü ‘ARPANET’ Nedir?

İnternetin Öncüsü ‘ARPANET’ Nedir?

 İnternetin Öncüsü ‘ARPANET’ Nedir?

ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı), Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı ARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi) tarafından geliştirilen dünyanın ilk paket dağıtımı ağı ve evrensel İnternet’in öncülüdür.

ARPANET nedir?

Bugün internetsiz bir hayat yaşanamayacağını düşünüyoruz, elimizin altında sosyal mecralarımız olmadan adeta yarım kaldığımız şu dönemde ARPANET’e çok şey borçluyuzdur. Her şey ARPANET’in tasarımının yürürlüğe girmesiyle başladı. Bu projenin temelini Lincoln Laboratuvarı bilim insanlarından Larry Roberts attı. Geliştirdiği paket dağıtım yöntemiyle gelecek nesiller için önemli bir adıma vesile olmuş oldu.

Günümüzde veri ve ses iletişiminin dünya çapındaki baskın temeli olarak görülen paket dağıtımı veri iletişiminde yeni ve önemli bir kavram işlevi görüyordu. Daha önceleri veri iletişimi devre dağıtımı yöntemine dayanıyordu. Eski telefon devrelerini andıran bu yöntemde telefonun bir ucundaki kişinin konuşma süresinin sonuna dek hattın diğer ucundaki kişiden başkasıyla iletişim kurması olanaksızdı.

ARPANET Geliştirilme Süreci

Arpanet nedir

Çok sayıda bilgisayar kullanıcısının birbirleriyle haberleşebilmelerini öngören bir bilgisayar ağı hakkındaki ilk düşünceler Ağustos 1962’de Bolt, Beranek ve Newman (BBN)’den J.C.R. Licklider tarafından “Galaksilerarası Bilgisayar Ağı” kavramına itafen ortaya atılmıştır. İnternet’in günümüzde sahip olduğu tüm özellikler bu çalışma sırasında belirlenmiştir.

1968 yazı gelip çattığında bir plan hazırlanmıştı. Planın ARPA’dan onay almasının hemen ardından 140 kuruluşa açık artırma için fiyat belirleme isteğinde bulunuldu. Bunlardan çoğu isteği tuhaf buldu ve içlerinde yalnızca dördünün dünya çapında olduğu 12 şirket fiyat bildiriminde bulundu. Yıl sonu itibarıyla katılımcı sayısı ikiye kadar düşen ihale, sonuç müzakerelerinin ardından 7 Nisan 1969 tarihinde BBN’e verildi.

BBN’in küçük ekibi fiyat bildirimi metninde belirtilen ayrıntılara uymak koşuluyla kısa süre içinde çalışan bir sistem tasarladılar. Donanım ve dünyanın ilk paket dağıtma yazılımından oluşan sistemin kurulumu dokuz ay içinde tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir