INSTAGRAM REELS NEDİR? NASIL KULLANILIR?

INSTAGRAM REELS NEDİR? NASIL KULLANILIR?

 INSTAGRAM REELS NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Instagram, dünya çapında popüler olan uygulamalarda ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Sürekli kendini yenileyerek popülerliğini de arttırmakta doyumsuz bir şekilde ilerliyor. Bu uygulamalar arasında Tiktok da bir hayli ön sıralarda. Bu kitlenin farkında olan Instagram, Tıktok’un kitlesini üzerine çekmek için yeni güncellemesi olan ” Instagram Reels‘ i kullanıcılarına sundu.

REELS NEDİR?

Instagram, Reels özelliği ile insanlara kendilerini ifade etmek için yeni yaratıcı yollar ve içerik üretmek isteyen herkese bir platform sunmayı amaçlıyor.

Reels videoları 15 saniye uzunluğunda gönderi veya Story olarak paylaşılabilecek, bunun yanında herkese açık hesaplar videolarını keşfet sekmesindeki sadece Reels’a ait bölmede gösterebilecek. Reels de ki yeni araçlar ve keşfet sekmesindeki yeni alan ile Instagram, insanlara içerik üretmeye ve dünya çapında keşfedilme fırsatı sunmayı amaçlıyor.

INSTAGRAM REELS NASIL KULLANILIR?

Öncelikle belirtmemiz gerek ki bu özellik şuan sadece İOS (apple) işletim sistemine sahip telefonlarda mevcut. En yakın zamanda ANDROID telefonlarada gelmesini bekliyoruz.

Reels, Instagram kamerasında yer alıyor ve bize çeşitli düzenleme araçları sunuyor. Bunlar:

Ses: Instagram müzik kütühanesinden istediğiniz müziği seçebileceğiniz gibi ayrıca kendi sesinizi de koyabiliyorsunuz. Ancak kendi sesinizi koyduğunuzda başka insanlarında sizin sesinizi kullanmasına izin vermiş oluyorsunuz.

AR Efektleri: Dünya genelinde içerik üreticilerin oluşturduğu kamera efektlerini sizde kullanabiliyorsunuz.

Zaman: Zamanlayıcıyı aktif edip eller serbest bir şekilde videoları kameranın uzağında kalarak çekebiliyorsunuz.

Hız: Videoların belirli bölümleri (sizin istediğiniz bölümler) yavaşlatılıp hızlandırılabiliyor.

Bu kadar araç gereç bulundurmasına rağmen galeriden istediğiniz bir videoyu yükleyip onun üzerinde de işlem yapabiliyorsunuz.

REELS VİDEOLARI NASIL PAYLAŞILIR?

Herkese açık hesaplar, reels videolarını keşfet sekmesinde ki reels bölümünde paylaşabiliyor ve ınstagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını yakalayabiliyor. Bunun yanında etiket kullanıldığında videolar etkiketlerin bloğunda da yayınlanıyor. Gizli hesaplar sadece takipçilerine videolarını sunabiliyor. Ayrıca hesabınız gizli olursa kullandığınız orjinal sesler tekrar başkası tarafından kullanılamıyor. Reels videosu paylaşıma hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak kaydedilebiliyor, metin ve hastag eklenebiliyor, kapak resmi değiştirelebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor. Paylaşılan bu videolar profilinzde reels böümünde yayınlanıyor. Bunun yanında akışınızda da gözüküyor.

Kısacısı ınstagram bu yeni özellikle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve yakın zamanda tiktok bunun önlemini almalı diye düşünüyoruz yoksa kitlesinde ciddi bir düşüş yaşayacağı ortada.

ETKİLİ INSTAGRAM YÖNETİMİ İÇİN 5 ÖNERİ (TIKLAYIN)

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir