IMEI nedir

IMEI Nedir? Ne işe Yarar?

Yeni telefon alacak veya telefonunuzu satacaksanız muhtemelen karşınıza IMEI terimi çıkacaktır. IMEI nedir sorusu aklınıza takılacaktır. Sizler için IMEI nedir bunu açıkladık

IMEI Nedir?

IMEI Nedir ?

Her bir telefona üretim aşamasında IMEI (International Mobile Equipment Identity)  numarası tanımlanmaktadır. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur.

IMEI Ne İşe Yarar?

IMEI sizin telefonuzun kimliğidir. Ve IMEI sayesinde telefonunuzun kayıp ve çalıntı durumlarında IMEI numarasını takiben bulunması veya kayıp veya çalınan telefonunu kullanılamaz hale getirmesini yasal yollardan talep edebilirsiniz.

IMEI numaranızı herhangi bir yerde paylaşmayınız. Telefonunuzun IMEI kodu çalınabilir.

Telefonunuzun IMEI numarasını *#06# tuşlayarak öğrenebilir ve E-Devlet üzerinden IMEI doğrulama işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için tıklayınız.

IMEI Tanımlama Nedir?

Yurtdışından bir telefon aldığınızda ya da getirttirdiğiniz telefonu Türkiye’de 3 ay kullanabilirsiniz. Bunun nedeni IMEI’nizin Türkiye’ye kayıtlı olmamasıdır.

Yasadışı olarak olarak telefonunuza IMEI tanımlatmak sizin başınızı ağrıtabilir. 20 bin TL’ ye kadar çıkan para cezalarına mağruz kalabilirsiniz.

Yapmanız gereken ise telefonunuzu pasaportunuza kaydettirmektir. Bunun ise belirli bir ücreti vardır 2020 yılında 1838 TL IMEI kayıt ücreti alınmaktadır ve güvenlidir.

Sizlerin IMEI nedir? Ne işe yarar? sorularına cevap vermeye çalıştık. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Telefonlar hakkında bilgi araştırıyorsanız AMOLED EKRAN NEDİR? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz