HTTP Nedir?

HTTP Nedir?

 HTTP Nedir?

Bütün sitelere girildiğinde URL çubuğunun başında bulunan (bazı tarayıcılar bu kısmı gizleyebilir) bir “http” ibaresi bulunur. Peki HTTP nedir?

http nedir

Açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” yani “Hiper Metin Transfer Protokolü”dür. Bilgisayarlar ve web siteleri(sunucular) arasındaki veri akışının kurallarını içeren bir protokoldür.

Hiper Metin (Hyper Text) Nedir?

Elektronik cihazlarda bulunan, sadece gündelik yazı dilinden ibaret olmayıp daha gelişmiş özelliklere sahip olan metinlerdir. Bu özelliklerden bahsedecek olursak:

http nedir

Başka metinlere yahut kaynaklara referans olabilir; fotoğraf, video, matematiksel formüller, tablo veya grafik gibi içerikler sunabilirler.

Web dünyasında Hiper Metin İşaretleme Dili(HTML) kullanılarak internet siteleri oluşturulur.

HTTP Ne İşe Yarar

http nedir

İnternet sitelerinin görüntülenmesini sağlayan kurallar bütünüdür. Bu protokol, tarayıcılar (Chrome, Opera, FireFox…) aracılığı ile kullanılır. Herhangi bir tarayıcıdan bir internet sitesine giriş yapmak için url girildiğinde (ya da bu işlem arama motorları aracılığı ile yapıldığında) http aracılığı ile ilgili sitenin sunucusuna istek gönderir. Sunucudan gelen dönüt neticesinde veri akışı sağlanır ve siteye giriş işlemi gerçekleşmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir