HDD ve SSD Okuma Yazma Hızı Öğrenme

HDD ve SSD Okuma Yazma Hızı Öğrenme

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile SSD’ler HDD’lerin yerini hızla almaya başlamış durumda.Kullandığımız HDD ve SSD okuma yazma hızı öğrenmeyi ve durumunu test etmeyi anlatacağım. Gelin disk hızınıza bakalım.

HDD ve SSD ile detaylı bilgiler için tıklayın. HDD Nedir? SDD Nedir?

SSD ve HDD‘lerin arasındaki farkı öğrenmek isterseniz yazımıza bakabilirsiniz.

HDD ve SSD Okuma Yazma Hızı Öğrenme

İlk olarak gerekli olan program Crystal Disk Mark programı. Veri okuma yazma hızını ölçmek için şuan en çok kullanılan programlar arasında.

Crystal Disk Mark programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

SSD OKUMA YAZMA HIZI ÖĞRENME

Programı indirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda istediğimiz sürücüyü seçip sol üsste bulunan All butonuna basıp testin bitmesini bekliyoruz.

SSD OKUMA YAZMA HIZI ÖĞRENME CRYSTAL DİSK MARK

Testin sonunda sol tarafta bulunan değerler okuma hızını sol taraf yazma hızını vermektedir. Günlük bir ev kullanıcı iseniz sizi ilgilendiren değer en üstte bulunan SEQ1M Q8T1 değerdir. Disk hızınızı öğrendikten sonra yapmanız gereken diskin normal hızı ile karşılaştırma. Arada çıkan değer çok yüksek yıpranmış bir disk demektir.

Yeni bir cihaz alıyorsanız ve ya 2. el bir cihaz alıyorsanız cihazın yazma ve okuma hızını buradan teyit edebilirsiniz.

HDD ve SSD okuma yazma hızı öğrenme işleminden sonra durumunu öğrenmeye bakıyoruz.

HDD ve SSD Durumunu Öğrenme

Kullandığımız HDD ve SSD’nin yazma okuma hızı değerlerini öğrendikten sonra sağlık durumunu öğrenerek alacağımız cihazları test edebiliriz.

Durumunu öğrenmek için kullanacağımız program ise Crsytal Disk İnfo. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu programı indirip kurulumunu yapalım.

HDD SAĞLIĞI ÖĞRENME CRYSTAL DİSK INFO

Kurulumdan sonra karşıma çıkan pencerede benim kullandığım HDD’nin değerleri çıktı. Sağlamlık durumu iyi ve sıcaklığı normal seviyede duruyor.

Üst tarafta HDD’nin özellikleri listelenmiş durumda sağ üst tarafta ise HDD’nin dönüş oranı, çalışma saati gibi veriler yer alıyor.

Kullandığım HDD 16712 saat çalışmış ve 5888 kere yeniden başlatmışım.

Alt tarafta bulunan veriler ise diskinizin niteliklerini ve bunların kaçının iyi halde olduğunu gösteriyor.

Bu program HDD ve SSD’lerinizin üzerine kaç MB veri yazıldığını gösteriyor ancak eski nesil HDD’lerde göstermediği oluyor benim HDD gibi.

7200 RPM değeri 120Mb/s okuma yazma hızına tekabül etmektedir.

SSD SAĞLIĞI ÖĞRENME CRYSTAL DİSK INFO

Kullandığım bu SSD‘de ise sol tarafta yüzde olarak sağlık durumunu görebiliyorum yeni nesil bir cihaz olduğu için. Yeni aldığım bu SSD’yi 19 saat kullanmışım ve 15 kere bilgisayarımı başlatmışım. Bu 19 saat içerisinde 403 Gb veri yazmışım diskin üzerine.

Eğer sizde yeni bir disk alacaksanız özellikle 2. el bu değerlere bakmadan satın almayın. Size eski bir cihazı yeni diye veya sıkıntılı bir cihazı sağlam diye verebilirler.

Sizlere bu yazımızda HDD hızı öğrenme ve SSD hızı öğrenme okuma yazma hızı öğrenmeyi ve sağlık durumunu öğrenmeyi anlattık. Hepsi ve daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz