Half Life 3 Değil de Neden Half Life: Alyx?

Half Life 3 Değil de Neden Half Life: Alyx?

 Half Life 3 Değil de Neden Half Life: Alyx?

Half Life, Valve oyun şirketi tarafından yapılıp 1998 yılında yayımlanan birici birinci şahıs nişancı (FPS) bilim kurgu oyunudur. Oyun dünyasının adeta temel taşlarından birini oluşturup çok büyük kitlelerce sevilerek oynanmıştır. Oyun Quake oyun motorunun eklentilerle geliştirilmiş hali olan GoldSource ile yapılmıştır.

Half life Gordon

İlk oyunun ardından hikayenin devamı değl de hikaye içindeki diğer karakterleri oynadığımız oyunlar DLC (ek paket) olarak piyasaya sürülmüştür. Bunlar “Half Life: Opposing Force, Blue Shift ve Decay” olarak bilinmektedir. Ardından nihayet 2004 yılında hikayenin devamı olan Half Life 2 piyasaya sürüldü. Source oyun motorunu kullanan oyun 40’ın üzerinde ödül almıştır. Oyuncular tarafından beğenilerek oynamış bir sonraki serinin gelmesi için sabırsızlığa neden olmuştur. Beklemelerin ardından hikayenin devam serisi 2006 yılında 3 olarak değil yine DLC olarak geldi. Half Life 2: Episode One ve bir yıl sonra da Episode Two olarak piyasaya sürüldü. Son oyunun ardından yıllarca beklenmesine rağmen hikayenin devamı olan yeni bir seri gelmemiştir.

Half Life Alyx

2020 yılında Half Life: Alyx adıyla yepyeni bir oyun piyasaya sürüldü. Oyun sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin oyun dünyasında yaygınlaşmasında çok önemli bir rol oynadı desek yalan olmaz. Source 2 oyun motoru ile yapılan oyuna steam‘den ulaşabilirsiniz(tabi ücreti mukabilinde)

Half Life Hikayesi Nerden Başladı?

Oyunda teorik fizikçi ve bilim adamı olan Gordon Freeman’ı canlandırıyoruz. Freeman o gün çalışanı olduğu Black Mesa araştırma tesisindeki işine o gün birazcık gecikmiştir. Tesis trenlerinin biriyle kendisinin çalıştığı birim olan “Anormal Materyaller” laboratuvarına ulaşıyoruz. Ulaşır ulaşmaz da katılması gereken bir deney olduğunu öğrenip tehlikeli bölge giysisini (H.E.V suit) giymek için giyinme odasına gidiyoruz. Ardından ilgili deney odasına (anti-kütle odası) gidip deneyi başlatıyoruz. Yapacağı deneyde Freeman’ın görevi “Xen” adı verilen bir gezegenden getirilen değişken bir kristali inceleyecektir. Kristali anti-kütle spektrometresine yerleştirdiğimiz anda birden spektrometre üzerinde patlamalar meydana gelir. Bu durum Xen ile Dünya arasında bir portal açılmasına neden olur. Oyun portalın açılması ve uzaydaki bazı yaratıklar dünyaya ışınlanması ile başlar. Sürükleyen hikaye içinde bir yandan yaratıklarla savaşırken diğer yandan bulmacaları çözerek bölümleri geçmeye çalıştığımız harika bir oyun.

Half Life Alyx and Gordon

Half Life: Alyx oyununda Black Mesa araştırma tesisi bilim adamlarından Eli Vance’ın kızı olan 2. seride tanıştığımız Alyx Vance karakterini canlandırıyoruz.

Neden 3 Değil de Alyx?

Aslında tek bir nedeni yok desem yeridir. Başlıca nedenlerinden birisi Valve’ın Source 2 adında yeni bir oyun motoru geliştirmesidir. Motoru denemek, eksik yahut yanlışlarını görmek için test bir oyuna ihtiyaç vardı. Source 2’yi oyunun 3. serisinde denemek çok riskli idi zira büyük bir kitle bu oyunu beklemekte. Ayrıca Valve genellikle başka şirketlerin eklentilerini kullanmak istemeyen bir şirket. Bu yüzden tüm sistemleri kendileri tarafından yapılsın istemekte. Bu durum, oyunlarda yeni serilerin çıkma süresini epey uzatmakta.

Bir diğer neden de az önce bahsettiğim büyük kitle meselesi. Son seride hikaye öyle bir yerde kaldı ki (korkmayın spoiler yok) herkes merakla hikayenin devamını beklemekte. Akıllarda çok fazla soru işaretleri bıraktı. Hikayenin etkileyiciliğinden dolayı da büyük merak uyandırmakta. Son serinin çıkmasının ardından yıllar geçmesi de oyuncular tarafından beklentiyi Kaf Dağına kadar çıkarmış bulunmakta. Açıkçası Valve’ın bu durumlardan dolayı 3. oyunu çıkarmakta çekinceleri var. Zira bunca yıl beklemenin ardından hiç kimse fiyasko istemez.

İşin özeti, Alyx’in piyasaya sürülme nedeni hem Source 2 motorunun test edilmesi hem de bunca sene bekleyen oyuncuların bir nevi gazının alınması için çıkartılmıştır.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir