Google Meet Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Sık Yaşanan Sorunları ve Çözümleri

Google Meet Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Sık Yaşanan Sorunları ve Çözümleri

 Google Meet Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Sık Yaşanan Sorunları ve Çözümleri

Google Meet, 250’ye kadar kullanıcıyla görüntülü toplantı yapabileceğiniz bir hizmet. Koronavirüs sürecinde video konferans firmaları ciddi başarı yakaladı. Google Meet uygulama sayfasında “Google Meet kullanan herkes güvenli şekilde, yüksek kaliteye sahip görüntülü toplantılar oluşturabilir ve toplantılara katılabilir.” iddiasında bulunuyor. Google Meet kullanıcılara Google’ın sesle yazma teknolojisiyle desteklenen gerçek zamanlı altyazı hizmetini de sunuyor. 

Google Meet Nasıl Kullanılır ?

Google Meet kullanmak için Gmail hesabınız olması gerekmektedir. Eğer var ise uygulamayı internet tarayıcınız üzerinden, herhangi bir uygulama yüklemeden kullanabilirsiniz. Bunun için https://meet.google.com/   adresine giderek görüşme başlatmanız veya davetli olduğunuz görüşmeye katılmanız yeterli. Yapmanız gereken tek şey butonları tıklamak, tarayıcınızda karşınıza gelen kamera ve ses izni verip, görüşmeye arkadaşlarınızı davet etmek yada bir görüşmeye katılmak. Ama baze her şey bu kadar tozpembe olmuyor illaki Google Meet sorunları ile karşılaşacaksınız. Gelin bu genel sorunlar neler onlara bakalım.

Google Meet Mikrofon Ve Ses Ayarları

Google Meet sorunlarında yapacağınız ilk işlemler arasında mikrofonunuzu ve gelen seslerin hangi cihazdan geleceğini seçmeniz var.

Resim-1

google meet sorunları
Google Meet Sorunları
 • Resim-1’de gördüğünüz ekranda sağ altta bulunan ayarlar sekmesine tıklayın.

Resim-2

Google Meet Sorunları
Google Meet Sorunları
 • Resim-2’de karşınıza bu şekilde bir ekran çıkacaktır ve aktif olarak kullandığınız mikrofon ve hoparlör cihazlarını seçiniz. Aksi halde sesiniz gitmeyebilir yada karşı tarafı duyamayabilirsiniz.

Google Meet Sorunları Ve Çözümleri

1-) “Kamera bulunamadı” hatası nasıl düzeltilir?

 • Bir kamera algılamazsa ne yapabilirsiniz? Neyse ki deneyebileceğiniz birkaç çözüm var. Bazen basit bir çözüm olur. Diğer zamanlarda, biraz daha çaba harcanıyor.
 • Bir masaüstü bilgisayar ve USB bağlantı noktasına bağlı bir web kamerası kullanıyorsanız, bağlantı bazeb kesilmiş olabilir. Kameranın USB bağlantı noktasına doğru oturduğundan ve açık olduğundan emin olmanız gerekir. Harici web kameranız yanıt vermiyorsa, farklı bir bilgisayarla çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin zamanı geldi. Başka bir cihaz bunu algılalamazsa, bozulmuş olma ihtimali yüksektir.
 • Dizüstü bilgisayarınızda yerleşik web kamerasını kullanıyorsanız ve videosunda gösterilmiyorsa, lütfen önce toplantı videosunu kapatıp tekrar açın. Bazen bu basit numara neleri düzeltmiyor.
 • Web kamerası sürücülerinin de güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yoksa, güncellemeleri indirin ve bilgisayarınıza yükleyin. Ancak bu işe yaramazsa, bir sonraki olası çözüme geçin.
 • Bazen her yeni web sitesi mikrofonlarını, kameralarını ve diğer birçok veriyi kullanmak için izin istiyor gibi görünüyor. Elimiz çok alışmış gelen izin bildirimlerini kabul etmeye veya anında engellemeye alışkınız. İkincisi söz konusu olduğunda, uygulamanın gerekli izinlerini engellenmesine neden olabilir.

2-) Meet uygulamasını güncelleme

 • Google Meet sorunlarının zaman zaman genel çözümü güncellemelerini kontrol etmektir. Bazen Google’ın düzelttiği hatalar ve özellikler vardır, bu nedenle sahip olduğunuz uygulamanın sürümü de yanıt vermeyebilir.

3-) İnternet bağlantınızı kontrol edin

 • Çağımızın genel problemleri arasında internet bağlantısı sorunlarını çok yaşıyoruz. Uygulamanın çalışmasına engelleyen veya engel olan sorunlardan birisi internet bağlantınız olabilir. Sürekli bağlantı kesilme, seslerin çok yavaş yada geç gitmesine sebep olabilir.
 • İnternet sinyali zayıf ve bağlantı kararsız olduğunda, kamera işlevinitam anlamıyla yerine getiremeyecektir. Ve evde değilseniz, ne tür bir bağlantınız olduğunu bilmiyor olabilirsiniz

4-) Mikrofon yada kameraya izin verme

 • Chrome internet tarayıcısınızı kullandığınızı varsayarak adımları takip ederek Google Meet’in mikrofon yada kameranızı kullanmasına izin verebilirsiniz.
 • Tarayıcıda sağ üstte bulunan 3 nokta‘ya tıklayın > karşınıza açılan pencerede aşağı kısımda bulunan ayarlar butonuna tıklayın > sol tarafta bulunan Gizlilik ve güvenlik kısmına tıklayın > Karşınıza çıkan ekranda site ayarları kısmından mikrofon ve kameranızı kullanması için uygulamaya izin verebilirsiniz.

Ben Zoom uygulamasının hatalarını ve çözümlerini arıyorum diyorsanız sorunlarınıza çözümü konumuza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sık Yaşanan Zoom Hataları ve Çözümleri

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir