Google Data Studio Nedir ?

Google Data Studio Nedir ?

Peki Google Data Studio Nedir ve bize bu konuda nasıl yardımcı olur?
Google Data Studio

Metriklerin yakın şekilde takip edilmesi girişimciler açısından hayatî önem taşır. Bu nedenle pek çok farklı analiz sonucu değerlendirilmeli ve stratejiler buna göre geliştirilmelidir. Peki Google Data Studio nedir ve bize bu konuda nasıl yardımcı olur?

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio hızlı ve etkili şekilde raporlar hazırlamaya yardımcı olan Google servisidir. Google Analytics, Ads ya da Search Console gibi hizmetlerle verilerin analiz edilmesini sağlayan Google tüm bu platformlardaki verileri tek bir yerde toplamaya başlamıştır. Data Studio ile diğer Google servislerinden alınan veri kaynakları ve dosyaları bir arada ya da ayrı ayrı raporlanabilirsiniz. Data Studio ile datanızdaki birçok veriyi kolayca okunabilir raporlar haline getirebilirsiniz.

Data Studio Nasıl Kullanılır?

Data Studio platformuna erişim sağladıktan sonra (buraya tıklayabilirsiniz) Google hesabı ile giriş yapılır. Daha sonra veri kaynağı ekleyebilir, raporlar oluşturabilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Örnek raporlardan faydalanabilir ve kendinize yeni fikirler edinebilirsiniz.

Veriler Nasıl Aktarılır

Data Studio’ya giriş yaptıktan sonra veri kaynağı eklemek için yine web sitesi kullanılır. Sol kısımda yer alan “Data Sources” bölümüne tıklamanız ve daha sonra da sağ alt köşede yer alan artı butonuna tıklamanız gerekir. Açılan yeni sayfada Google size verilerinizi çekebileceğiniz tüm kaynakları listeleyecektir. Elbette erişim iznine de onay vermeniz gerekmektedir.

Erişim izni verdikten sonra hesabınızdaki verileri görebileceksiniz. Bu alandan Data Studio’ya aktarmak istediğiniz mülkü seçerek sağ üst köşedeki bağlan sekmesine tıklamanız gerekiyor. Verileriniz Data Studio’ya aktarılmış olacaktır. Data Studio için aktarılabilir özellik sunan veriler şunlardır:

 • Attribution 360
 • DCM
 • Google Analytics
 • AdWords
 • YouTube
 • Search Console
 • BigQuery
 • Google Cloud Storage
 • Firebase
 • Google Sheets
 • File Upload
 • SQL

Data Studio Rapor Hazırlama

Google Data Studio

Verilerinizi aktardıktan sonra rapor hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için raporlar sekmesine giderek artı butonuna tıklamanız yeterlidir. Rapor sayfası açıldığında bir veri kaynağı seçmelisiniz ki o verinin raporunu oluşturabilin. Daha sonra raporunuzu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Üst menüde yer alan özelliklerden istediğinizi raporunuza ekleyebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş raporlarınızı dilediğiniz şekilde oluşturabilmek tamamen sizin elinizdedir. Oluşturduğunuz tüm raporlarınızı online ortamda bir web sitesine yerleştirebileceğiniz gibi bilgisayarınıza da indirebilir ya da link olarak paylaşabilirsiniz. Tüm düzenlemeler tamamlandığında raporun kopyasını kendi profilinize aktarabilir ve kendi veri kaynaklarınızla yeniden düzenleyebilirsiniz.

Hazırlanan raporlar veri kaynaklarından elde edilen bilgilerin analiz edilmesi sonucu oluşturulduğu için kullanıcıların ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamalarına ve işlemlerini kolaylaştırmalarına yardımcı olur. Sıklıkla ihtiyaç duyulan ve ücretsiz şekilde oluşturulan raporlar için şunlar örnek verilebilir:

One PPC Google AdWords ve Google Analytics Raporu:

Ücretsiz olarak kullanılabilen ve One PPC Ajansı tarafından oluşturulan bu rapor Google AdWords ve Google Analytics verilerini analiz eder. Bu kapsamda hazırlanan raporlar standart olarak Google AdWords için 10 sayfa, Google Analytics içinse toplam 25 sayfadan oluşur.

Facebook Reklam Performansı için Supermetrics Raporu: 

Bilindiği gibi Facebook gibi sosyal ağların Data Studio ile direkt bağlantısına izin verilmediği için bu işlem Supermetrics üzerinden Google Sheet eklentisi kullanılarak yapılır. Bu eklenti platformdan aldığı verileri Data Studio’ya aktarır ve reklamların performansını raporlandırır. Bu tür raporlama işlemleri tamamen ücretsiz olmanın yanı sıra etkin ve hızlı kullanım sunar.

Google Data Studio nedir dedik ve anlattık.

İlginizi çekebilir: Google Family Link Nedir ?

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz