FPS Oyun Hileleri

FPS Oyun Hileleri

 FPS Oyun Hileleri

Birçok oyuncunun en çok canını sıkan, özellikle FPS oyun hileleri olmak üzere çoğu oyunun hile kullanan oyuncu(!) barındırmasıdır. Tat kaçırtan bir sürü hileci maalesef mmo oyunlarda da mevcut. Tek oyunculu modlarda hile yapılmasına kimsenin bir sözü yok genel olarak. Adı üstünde tek oyunculu olduğu için kimsenin tadı kaçmayacaktır. Ama maalesef çok oyunculu özellikle rekabetçi temalı oyunlarda bu hilelerin kullanılması diğer oyuncuların oyun zevkini bozmaktadır. Hile kullanımı yapısından dolayı FPS-TPS oyunlarda daha yaygın hale gelmiştir. Yazımızın amacı bu gibi can sıkıcı hilelerin nasıl üretildiği, çeşitlerinin neler olduğu ve oyunları bu hilecilerden en azından küçük bir kısmının dahi olsa nasıl temizleneceği hakkında bilgi vermektir.

Oyun Hileleri Nasıl Üretilir

Oyun hileleri genellikle oyun dosyaları içerisinde bulunan kodlar arasında bulunan açıklardan faydalanarak üretilir. Bu aslında pek de kolay bir iş değildir zira yazılacak hile programının, oyunun hile koruma sistemi tarafından da fark edilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden oyunun geliştirici kodları gibi faktörleri de içerisinde barındırabilmektedir. Sanırım bu hilelerin yapımcıları dünya üzerindeki düşük IQ seviyesine sahip insanların tespiti için parayla en sağlam hileleri satmaktadır. Zira bu hileler rekabet faktörü içeren oyunların amacını yok etmektedir ve saatten sonra o oyunu oynamanın hiçbir anlamı kalmamaktadır.

FPS Oyun Hilelerinin Çeşitleri

FPS Oyun Hileleri 1- Wall Hack

Duvarların arkasının görünmesini sağlayan hiledir. Bu hile, rakip takım oyuncularının aldığı konum ve hareket etmekte olduğu rotanın tespit edilip ona göre pozisyon alınmasını sağlamaktadır. Hatta bazı wall hack çeşitlerinde duvarın arkasındaki düşmanı dahi vurabilmek mümkündür. Hile kullanıcılarını genellikle düşük zeka seviyesinde oldukları için tespiti (insan için) kolaydır. Ancak oyun algoritmasında (eğer kaliteli bir hile ise) wall hack tespiti zor olsa da oyun sağlam bir hile koruma sistemine sahipse anti-hile algoritması hileciyi direkt cezalandırabilmektedir.

FPS Oyun Hileleri 2- Aim Bot

FPS ve TPS oyun türlerinde sıkça görülen ve tespiti insan gözüyle gayet kolay olan bir hiledir. FPS oyun hileleri kategorisinde olmakla birlikte diğer oyun türlerinde de benzer mantıkta hileler bulunmaktadır. Bu hile otomatik nişan almaya yaramaktadır. Rakip takımdan bir oyuncu, hilecinin görüş alanına girdiği an hilecinin aim‘i rakip takım oyuncusunun (genellikle) kafasına kilitlenmektedir. Yani oyuncu nereye giderse aim de otomatik olarak o tarafa doğru kayacaktır. Hilecinin tek yapması gereken farenin sol tuşuna basıp ateş etmektir.

FPS Oyun Hileleri 3- Trigger

Türkçe manası “tetik” olan bu hile en sinir bozucu hilelerdendir(gerçi hangisi değil ki). Hilecinin crosshair(aim)’i rakip oyuncu üzerine geldiği an ateş etmektedir. Yani bu hileciler farenin sol tıkına basmaktan acizdirler. Ya da herhangi bir tuşa bu komutu atayıp o tuşa bastığında aktif hale gelerek otomatik “sprey” yahut tek atış gibi mekaniklerin yapılması sağlanarak da bu hile kullanılabilmektedir. Bazı çeşitlerinde ise ateş edildiği an aim bota benzer şekilde çalışır. Hileci nereye bakarsa baksın fare sol tuşuna basıldığı an otomatik nişan alınıp ateş edilir. Bazı dengesizler aim bot ile trigger’ı beraber kullanarak fare kullanımından tasarruf etmek isterler. Zira beyinleri fazladan bir uzvun çalışmasını kaldırabilecek kapasitede değildir.

FPS Oyun Hileleri 4- Yardımcı Hileler

Otomatik “bunny hop(seri zıplayarak hızlı yol kat etme)”, radardan üst düzey düşman görüşü, flash bombası gibi taktiksel ekipman etkilerine maruz kalmama gibi etkileri olan hilelerdir.

FPS Oyun Hileleri 5- No Recoil

Hareketli halde ya da seri atışlar sırasında mermi saçılmasının (sekmesinin) önüne geçen hiledir. Bu hile aktifken ateş edilen tüm mermiler tek bir doğrultuda gidecektir.

FPS Oyun Hileleri 6- Mevlana Hack

FPS oyun hilelerinin nirvanası budur. Bu hilenin terminolojik bir adı var mı bilmiyorum. Oyuncular arasında bu isimle bilinmektedir. Bu hile kullanıcıları genellikle ailevi değerlerine ağır hakaretlerden zevk alan ve hep daha yaratıcısını duymak isteyen kimselerdir. Bu hile kullanıcısı üst düzey bir açısal hız ile kendi etrafında döne döne gitmektedir. Mevlana hack denilmesinin sebebi de budur. (Koca alimin adını ne hale getirdiler. Yazık!). Bu sırada herhangi bir hedef ile karşılaştıklarında (hedefin hangi yönde olduğu önemsiz) anında kafasından tek mermi ile vurarak kendi etrafındaki dönüşlerine devam ederler. İş bazen öyle boyutlara varır ki iki takımda da hileci mevcut ise ikisi de bu hileyi aktif hale getirerek kimin zeka seviyesinin daha düşük olduğuna dair adeta yarışa girerler.

Hilecilerle Mücadele

Gerek MMO-RPG gerek MOBA gerek TPS gerek ise FPS oyun hileleri olsun genellikle yapılacaklar bellidir. Bu konuda oyuncuların yapabilecekleri sınırlı da olsa ellerinden bir şeyler gelebilmektedir.

Öncelikle en ama en önemlisi DOĞRU RAPORLAMAdır. Hile koruması genellikle oyun geliştiricileri tarafından doğrudan yapılmaz. Hile koruması oyun geliştiricilerinin tasarladığı bir çeşit algoritma ile sağlanır. Hileciyi bütün kategorilerden rapor ettiğinizde, rapor ettiğiniz şartları sağlamayan durumlar olduğunda algoritma bu raporlamayı gereksiz sayabilir. (Örneğin hilecide sadece wall hack varsa ve başka bir durum mevcut değilse sadece görüş hilesi olarak rapor edin. Aksi takdirde raporlamanız yanlış yahut gereksiz olarak nitelendirilebilir). Ayrıca doğru raporlamalarınız arttıkça daha sonraki raporlamalarınız algoritma için daha dikkate değer hale gelecektir.

Oyun geliştiricilerinin yapması gereken ise yun dosyaları içerisindeki açıkların giderilmesi için düzenli olarak güncellemeler yapmak ve anti-cheat sistemini de ayrıca güncel tutmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir