Format USB Oluşturma (3 Adımda)

Format USB Oluşturma (3 Adımda)

 Format USB Oluşturma (3 Adımda)

Bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey bir kuruluma ihtiyacınız olması yani format USB oluşturma. Günümüzde format işlemlerinde USB bellekler çok yaygın olarak kullanılıyor. Windows 10 to USB olarak geçen bu işlemler Windows 10 flash bellek olarak yüklemek için gereken bilgiler burada.

Bugün yazımızda sizlere USB belleğe Windows kurulumu yüklemeyi yani bilgisayarınızı USB ile boot ettiğiniz zaman format işlemlerinin başlaması için gereken ilk adımı göreceğiz.

Format USB Oluşturma

Sizlere adım adım kısa ve öz şekilde özetleyeceğim. Gelin bakalım.

1- Rufus Programı Kurulumu

USB‘ye kurulumu ayarlamak için kullanacağımız program Rufus. Programı indirmek için buraya tıklayın. İndirip çift tıklıyoruz.

Format USB Bellek Oluşturma

Karşımıza bu pencere gelmesi lazım. Sırada kurulum dosyasını indirme.

2- Windows Kurulum Dosyası İndirme

Sıradaki işlem Windows kurulumu indirme. Bu yazıda Windows 10 yazılımını indirerek örnek göstereceğim.

Microsoft’un sitesine buraya tıklayarak girin.

Format USB Bellek Oluşturma

Karşınıza çıkan bu ekranda Aracı Şimdi İndirin butonuna basın ve inen programı çalıştırın. Karşınıza gelen lisans anlaşmasını kabul edin.

Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştura tıklayıp ileri diyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan kurmak istediğimiz Windows sürümünün dilini, sürümünü ve kaç bit olarak yüklenmesini seçip ileri diyoruz.

Format USB Bellek Oluşturma

ISO dosyasını seçip ileri diyoruz ve açılan pencerede nereye indireceğimizi seçiyoruz sizlere bağlı. İndirilmesini bekliyoruz.

ISO Dosyasını USB’ye Yazdırma

Bizlere bu adımda gereken en önemli şey USB bellek ve en az 8 GB boyutu olması lazım. Rufus programını açıyoruz.

Aygıt kısmına USB belleğimizi seçip Önyükleme seçimine indirdiğimiz .iso dosyamızı seçiyoruz. Programda ki ayarları fotoğraftaki gibi ayarlıyoruz. Ve Başlat butonuna basıp bekliyoruz 10 ila 15 dakika arası sürebilir. Artık Format USB belleğimiz hazır. Okuduğunuz için teşekkürler.

Windows 10 Home ve Pro Farkı yazımızı okuyarak kullanacağınız Windows sürümünü seçebilirsiniz. Hepsi ve daha fazlası için takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir