ETKİLİ INSTAGRAM YÖNETİMİ İÇİN 5 ÖNERİ

ETKİLİ INSTAGRAM YÖNETİMİ İÇİN 5 ÖNERİ

 ETKİLİ INSTAGRAM YÖNETİMİ İÇİN 5 ÖNERİ

Instagram Ajanspress verilerine göre sadece Türkiye’ de 37 milyon aktif kullanıcıya mevcut. Bu da demek oluyor ki Instgaram da öne çıkmak için sadece post paylaşmak, stori paylaşmak, birilerini takip etmek, yorum yapmak veya beğenmek yetmez.

Günümüzün en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram ”Nasıl daha etkili kullanılır?” ve ” Etkili Instagram yönetimi için 5 öneri ” konu başlıklarının içeriğini hep beraber inceleyelim.

Etkili Instagram Yönetimi

Öncelikle kafanızda basitce bir alt yapı olşturmamız gerekirse

1. Sayfanız basit olmamalı ama yeterince zarif ve sade olmalı.

2. Sayfanızın kitlenize vereceği mesajı doğru seçin.

3. Ve en önemlilerinden biri olarak özgün olmalı.

Özgünlüğü tamamen size ait olması gerekiyormuş gibi görmenize gerek yok. Ancak öyle bir ortam kurmalısınız ki yeterince samimi ve yeterince kurumsal olmalı. Hazır cevaplardan kaçınmalısınız.Yapay resimlerin çok etkileşim alacağını düşünülürken aksine elinizden geldiğince doğal resimler kullanmanız etkileşiminizi arttıracaktır.

Postlarınızda net olmalısınız. İnsanları postunuzda etkileşime sürükliyecek çağrılar kullanmalısınız. Örneğin ” Tarafını seç, Tercihini söyle, Favorin Hangisi” gibi çağırıcı cümleler.

1) Instagram‘da Çekiliş Düzenleyin

Etkili Instagram Yönetimi başlığımızda bir diğer husus ise ” Instagram Çekilişleri’ dir. Çekiliş ne kadar iyi bir etkileşim yöntemi olsada bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Sadece çekilişlere katılmak için açılan hesaplar tarafından biranda hesabınıza saldırı yiyebilirsiniz. Bunlardan kurtulmak için kurguyu, doğru zamanı ve ödülü dikkatli seçin. Kısacası Instagram’dam çekiliş düzenlerken kurguya dikkat edin.

Instagram Algoritması

2) Yorum Algoritması

 Etkili Instagram Yönetimi için yorumlara hızlı cevap vermelisiniz. (1 Saat içinde). Otamatik yorum kullanmamaya özen gösterin. Konumu doğru kullanmanız yorum etkileşiminizi arttıracaktır. Gönderilerinize takipçiler tarafından gelen yorumlarını beğenerek onlara önem verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Bu da sizi önemsemelerinizden etkili olacaktır.

3) Paylaşım Algoritması

En önemli konu paylaşım saatidir. Takipçilerin aktif olduğu saatler 11.00 – 13.00, 19:00 – 21:00 saatleridir. Ama bu değişkenlik gösterebieceği gibi sayfanızın istatistiklerini incelemenizde fayda var.

Eğer ticari bir sayfaysanız küçük kitle çarkı döndermeyecektir ve büyük kiyleye ulaşmak için ise reklama mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

4) Takipçi Algoritması

Öncelikle imkanınız varsa büyük sayfaların sizi takip etmesini sağlayarak Instagramın dikkatini çekebilirsiniz. Böylelikle Instagram size önemseyecek ve keşfete koymaya başlıcaktır. Sizi takip etmeyip ama gönderilerinizi beğenen kullanıcıları takip ederek onları sayfanıza tekrar yönlendirmeye çalışabilirsiniz.

5) Hashtag Algoritması

Hashtag konusunda diyebileceğim şu dur ki kullanmayın. Evet yanlış okumadınız kullanmayın. Sebebini ne kadar tam olarak bilemesekte de son bir kaç ay için de büyük sosyal medya uzmanlarının verdiği öneriye göre hiç bir şekilde hastag kullanılması önerilmiyor. Sadece çok güncel bir durumda en fazla ıkı tane hashtag kullanılması öneriliyor ve garip bir şekilde hasthtag kullanılmadığından gönderilerinizin keşfete düşmesi olasılığı artıyor.

Şimdi Bu Önerilerimizin Hepsini Toplayalım

*Instagramın güncel algoritmasını takip edin.

*Instagram sayfanızı başka mecralarda da destekleyin ve etkileşmi arttırın.

*Çekilişi yukarda verdiğimiz öneriler doğrultusunda yapın.

*Fotoğraflarda filtre kullanın.

*Düzenli Olarak Paylaşım yapın.

*Takipçilerinizle samimiyet oluşturun.

*Instagram içerisinde insan yüzü olan fotoğraflar kullanın.

KESİNLİKLE YAPMAMANIZ GEREKEN 10 MADDE

1) Bir gün paylaşıp diğer gün paylaşmamazlık yapmayın. İstikrarı yakalamaya çalışın.

2) Takipçi uygulamalarıyla bot basmayın. Bu sizin etkileşiminizi oldukça düşürür.

3) Takipçilerinize hakaret edici kelimeler kullanmayın. Unutmayın müşteri her zaman haklıdır.

4) Sayfanızda reklam verirken kendi sayfanızla alakalı olmasına önem verin. Ayda en fazla 8 reklam verin. Hem reklam verene hemde takipçilerinize karşı mahçup olabilirsiniz.

5) Hazır cevaplar botunu kullanmayın. Samimiyetinizi yok edebilir.

6) Gelen mesajlara görmezden gelmeyin. İnsanlar size her zaman ulaşabilmeli ki arkadaşlarına önersin.

7) Sürekli kullanıcı adı veya profil resmi değiştirmeyin. Kalıcılığınızı azaltır.

8) Kişisel bilgilerinizi hesapta paylaşmayın. İnsanlar bizene deyip takipçi kaybına yol açabilir.

9) Sayfa konusunun dışına çıkmayın. Bu size takipçi kaybı yaşatabilir.

10) Sayfa üzerinden duygusal ilişkilere girmeyin. 🙂

Bugün sizlere Instagramı nasıl etkili kullanabilmeniz adına önerilerde bulunduk. Umarım Faydalı olmuştur. Konuyla alakalı diğer yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz. 🙂

INSTAGRAM’A MOBİL ÜZERİNDEN NASIL REKLAM VERİLİR? TIKLAYIN.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir