Tüm Zamanların En Büyük Siber Saldırıları

Tüm Zamanların En Büyük Siber Saldırıları

 Tüm Zamanların En Büyük Siber Saldırıları

En büyük siber saldırılar özellikle Türkiye’de son günlerin en popüler konularından. 2015 Aralık ayının ikinci yarısı itibariyle Türkiye’de başta bankacılık olmak üzere birçok sektörü etkileyen yeni çağın bir numaralı silahı siber saldırılar aslında uzun yıllardır bu dünyanın en önemli sorunsalı. Firmalar her ne kadar güvenlik konusunda önlemlerini her geçen gün daha da artırsa da hacker’lar her zaman onların bir adım önünde yer alıyorlar. Bazıları bunu sırf eğlence amacıyla yaparken, bazı hacker grupları bilgi hırsızlığı amacıyla profesyonel olarak yapıyor.

Her ne kadar günümüz teknoloji çağının getirdiği bir şey gibi gözükse de aslında en büyük siber saldırıların (yani hackerlığın) tarihine bakıldığında tarihteki ilk hack olayının bilgisayarların keşfedilmesinin çok daha öncesinde gerçekleştiği görülüyor. 1900’lü yılların başında meydana gelen tarihin ilk hack olayı bir telgraf kullanılarak gerçekleştiriliyor. Üstelik bu en büyük siber saldırılar olay kablosuz telgrafın ilk resmi tanıtımı sıradında gerçekleşiyor.

en büyük siber saldırılar
En Büyük Siber Saldırılar

1) MafiaBoy’dan 1 milyar dolar değerinde hackleme (2000)


En büyük siber saldırılar o tarihte henüz 15 yaşında olan Michael Calce, hacker dünyasında bilinden adıya a.k.a MafiaBoy isimli bir çocuk tarafından gerçekleştirildi. Şimdi 26 yaşında olan Calce 2000 yılında Kanada lisesinde öğrenci iken Amazon, CNN, eBay ve Yahoo’nun da içinde bulunduğu önemli sitelere bir DDoS saldırısı gerçekleştirmeye karar verir. Uzmanlara göre zararın maliyeti 1.2 milyar dolar. Kısa süre sonra yakalanan Calce yaşı henüz küçük olduğundan dolayı 8 ay süre ile gözetim altında tutulma cezasına çarptırıldı. Günlük hareketlerine ve online erişimine sınırlama getirildi.

2) Epsilon

Dallas temelli e-posta firması, Mart 2011’de uğradığı saldırı sonucunda e-mail adres dataları ve buradaki bilgiler hackerlar tarafından çalındı. Verilen hasarın 225 milyon dolar ile 4 milyar dolar arasında olduğu öne sürülüyor.

3) Sony

Sony Online Entertainment’e yapılan saldırılarda 100 milyonu aşkın kişinin hesap detayları çalındı. Bu detaylar arasında kişisel bilgiler, kredi kartı numaraları ve bunlar gibi pek çok detaylar da yer alıyordu. Zarar ise 1 ile 2 milyar dolar arasında!

4) Porsche kazanan hacker (1995)


Kevin Poulsen 1995 yılında Porsche ödüllü bir radyo yarışmasında Los Angeles telefon sistemini hacklemesi ile meşhur oldu. La Kiis FM tarafından düzenlenen yarışmada radyo istasyonu dinleyicilerine ödül olarak Porsche 944 S2 vaat ediyordu. Telefon sisteminin kontrolünü ele geçiren Poulsen radyo istasyonuna gelen diğer aramaları engelleyerek başarıyı garantilemiş oldu. Poulsen Porsche’u kazandı ancak yakalandı ve beş yıl hapse mahkum edildi. Poulsen daha sonra Wires News’in IT güvenlik sorumlusu olarak çalışmaya başladı.

5) Tarihin en büyük ve en karmaşık saldırısı (2002)


2002 yılında düzenlenen DDoS saldırısı yalnızca 1 saat sürmesine rağmen Amerikan federal otoriteleri tarafından tarihteki en büyük ve kompleks saldırı olarak tanımlandı. Siber saldırıda Amerika’daki 13 domain root server hedef alındı. Saldırının devam ettiği 1 saat boyunca internet ciddi bir şekilde yavaşladı ancak kullanıcılar herhangi başka bir şey hissetmedi. Ancak saldırı bir süre daha devam etseydi internet tamamen durabilirdi.

En büyük siber saldırıları bu konumuzda sizler ile beraber gördük.

İlginizi çekebilecek konular;

Keylogger Nedir? Nasıl Bulaşır? Adlı yazımıza gitmek için tıklayın.

Toplam 3 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir