Dünya Tarihinde Yapılmış En Büyük Bütçeli 5 Oyun

Dünya Tarihinde Yapılmış En Büyük Bütçeli 5 Oyun

 Dünya Tarihinde Yapılmış En Büyük Bütçeli 5 Oyun

Oyun dünyası günden güne gelişmeye devam ederken oyun satışları günden güne kendi kendini katlayarak ilerliyor öyle ki: toplam yıllık gelir bazında film ve müzik endüstrileri ile yarışır hale geldi. Ve yapılan bu oyunların bütçeleri dudak uçuklatacak kadar çok! Sizler için dünya tarihinde şimdiye kadar yapılmış en büyük bütçeli 5 oyun sıralamasını yaptık.

Grand Theft Auto V – 265 Milyon Dolar

En bütçeli 5 oyun

Çıkış Tarihi: 17 Eylül 2013

Bu yüzyılın yayınlanmış en büyük oyunu olarak gösterilen Grand Theft Auto V en büyük bütçeli 5 oyun listesinin başını çekiyor. Ve 7 yıl içinde bütçesini karşılayıp kâra geçtiği bilinenler arasında ve Rockstar’ın çok iyi işler başardığını söyleyebiliriz.

Call Of Duty: Modern Warfare 2 – 250 Milyon Dolar

En büyük bütçeli 5 oyun

Çıkış Tarihi: 10 Kasım 2009

Hala en çok oynanan Call Of Duty serilerinde başı çeken Call Of Duty: Modern Warfare 2 Infinity Ward ve Activision için kritik ve finansal bir başarıydı.

Modern Warfare 2’nin geliştirme maliyetleriyle ilgili oldukça şaşırtıcı olan şey, 250 milyon doların çoğunun geliştirmeye değil, oyun için pazarlamaya gitmesidir. Oyunu geliştirme aşaması için yaklaşık 40-50 milyon dolar harcanırken, pazarlama 200 milyon dolara mal oldu. Oyunun kendisini yapmak o kadar pahalıya bile mal olmadı.

Star Wars: The Old Republic – 200 Milyon Dolar

en büyük bütçeli 5 oyun

Çıkış Tarihi: 20 Aralık 2011

Bioware’in The Old Republic’i 2008’de ilk duyurulduğu anda iddialı bir oyun gibi görünüyordu.

Oyun, herhangi bir oyuncunun Jedi olmak istemesini sağlayacak çok fazla özellik, çok fazla keşif ve seçenek vaat ediyordu. Ancak bu tür vaatlerin her zaman bir bedeli vardır, Ve bu bedel ise milyonlarca dolar oldu. Ancak beklenen etkiyi gösterememiş gibi duruyor.

Destiny – 140 Milyon Dolar

en büyük bütçeli 5 oyun

Çıkış Tarihi: 9 Eylül 2014

Destiny, ilk çıktığında oldukça olumlu eleştiriler almıştı ve paylaştığı dünya ile çok oyunculu moduyla pek çok kişinin ilgisini çekmişti.

Oyunun piyasaya sürüldüğü tarihte, Activision CEO’su Bobby Kotick, yayıncının oyuna 500 milyon dolar ayırdığını iddia etti. Ancak Destiny’e giden gerçek para miktarı çok daha küçüktü, ancak yine de büyük bir tutardı.

Halo 2 – 120 Milyon Dolar

Çıkış Tarihi: 9 Kasım 2004

Halo 2, özellikle konsol çevrimiçi eşleştirme konusunda bizlere oldukça büyük bir miras bıraktı. Hayranlar bunun serideki en iyi oyun olduğunu söylüyorlar ve onlara katılmamakda zor gibi görünüyor. Hala bu güne kadar oyunu oynamaya ve hızlı koşmaya devam ediyor olanlar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir