Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

 Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Driver güncelleme bilgisayarımızda bulunan donanımların belirli zaman sonra güncel yani yeni versiyonları çıkar ve bunları indirip güncelleme yapmamız gerekmektedir. Yani bilgisayarınızda bulunan tüm donanımların ( Ekran Kartı,Ses Kartı,Chipset vb.) firmaları tasarından yazılımları vardır.
Bu güncellemeleri yapmanın birkaç yolu vardır.
A-1- Hangi donanımın güncellemesini yapmak isterseniz firma olarak giriş yapar ve model numarasına göre yazılımını indirip güncelleyebilirsiniz.
B-2 Bilgisayar üzerinden aygıt yöneticisi bölümünden tek tek yapabilirsiniz.
C-3 Güncelleme programları kullanarak güncelleme yapabilirsiniz.

A-1: Manuel olarak güncelleme yapma:

İlk yöntem en basiti diyebiliriz. Örnek olarak Nvidia bir ekran kartınızın var diyelim. Nvidia resmi sitesine giriş yapınız. Daha sonra ise ilk karışınıza gelen sayfada driver yada sürücü güncelleme bölümü gelecektir.

Driver Güncelleme
Driver Güncelleme

Bu arama bölümünden Tip, seri numara gibi bölümleri cihazınızın için seçmelisiniz. Tabi burada önemli olan bilgilerden biri de Sistem olarak görülen işletim sistemi bölümüdür. Bilgisayarınızın işletim sistemini öğrenerek doğru olanı seçmeniz gerekiyor. Daha sonra ise aramaya başla dediğinizde size en güncel sürücüleri gösterecektir.

Driver Güncelleme
Driver Güncelleme

Buradan Kabul Et ve Yükle seçeneği ile driveri indirebilir ve yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

B-2: Aygıt yöneticisi :

Diğer yöntem ise aygıt yöneticisi üzerinden driver güncelleme yapmaktır.Bu güncelleme işlemide kolaydır diyebiliriz. Şunu söyleyebiliriz ilk anlattığımız yöntem daha garanti bir yöntemdir. Bu durumda ise bilgisayarda driver güncelleme için gerekli dosyaların olması gerekmektedir.

Güncelleştir dedikten sonra sizden kaynak soracaktır. Doğru kaynağı gösterdiğiniz zaman işlem başlayacaktır ve güncelleme işlemi yapılacaktır. Eğer ki internet bağlantınız bulunuyor ise ve elinizde dosya yoksa karşınıza çıkan seçeneklerin içerisinde otomatik olarak internetten aratma seçeneğini seçebilirsiniz.

C-3: Güncelleme programları:

Program ile driver güncelleme işlemi için driver güncelleme programı indirmeniz gerekiyor. Daha sonra programı kurunuz. Program için tarama seçeneği olacaktır.Siz tarama işlemini başlattıktan sonra bilgisayarda bulunan tüm donanımların listesini yapar, mevcut yazılımların sürümünü gösterir ve hangilerinin güncellenebilir olacağını araştırır.

Burada örnek olarak Driver Booster programını seçtik. Gördüğünüz gibi tarama işleminden sonra hangi driverların güncellemesi olup olmadığını inidrmeniz gerektiğini görebilirsiniz. İsterseniz seçtiklerinizi isterseniz de hepsini birden güncellemeye başlayabilirsiniz. Bu işlem internet hızınız ile alakalıdır.

Toplam 2 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir