.dll Hatası Kökten Çözümü

.dll Hatası Kökten Çözümü

 .dll Hatası Kökten Çözümü

Her bilgisayar oyuncusunun en az bir kere tecrübe ettiği belli başlı oyun hataları vardır. Herhalde en çok bilineni .dll hatasıdır. Bir hevesle alınıp veya indirilip kurulan oyunun simgesine çift tıklandığı anda garip bir sesle ekranda beliren sinir bozucu hata uyarısı oyuncuların canını sıkmaktadır. “.dll hatası”(örneğin “msvcp140.dll bulunamadı” “debug.dll bulunamadı”… gibi binlercesi). bu hatalardan belki de en çok karşılaşılanı çözümü gayet basit olanıdır.

.dll hatası
Bu yazıda eski usül tek tek yüklemeye uğraşmaktansa “.dll hatası için” kökten çözümün nasıl uygulanacağı anlatılmaktadır. Bundan sonra programlarınız dll hatası vermeyecek.

.dll Nedir?

Öncelikle bu dosyaların ne olduğu ve ne işe yaradığı ile başlayalım. Yazılım dünyasında pek çok yazılım dili vardır (java, phyton, HTML gibi). Bu dillerden birisi de birçok program ve oyunun yazıldığı “Visual Studio” idle’ını kullanan “C++”tır. İşte bahsi geçen bu “.dll” uzantılı dosyaların hepsi “Microsoft Visual C++” dilinin kütüphane dosyalarıdır.

Kütüphane Nedir? Ne İşe Yarar? Neden “.dll” Hatası Alırız?

Kütüphane hazır kodlar içeren bir çeşit havuzdur. Sıkça kullanılan bu hazır kodlar sadece gerektiğinde aktif hale gelirler. Görevlerini tamamladıklarında ön bellekten silinir tekrar kullanılacağı zamana kadar sabit bellekte muhafazasına devam edilir. Bu sayede hem yazılımcıların işi kolaylaşır hem de ön bellekte(RAM’de) gereksiz kalabalığın önüne geçilir. Bahsi geçen “.dll” uzantılı bu dosyalar oyun yahut programların çalışması için gerekli fonksiyonları yerine getirdiğinden dolayı herhangi birinin eksikliği program ya da oyunun açılmamasına neden olur.

.dll hatası
.dll hatasını sürekli alıyorsanız(özellikle daha önce açılıp da sonradan bu hatayı vermeye başlayan uygulama varsa) antivirüs programı ile alakalı olabilir. Zira internetten bilinmeyen sitelerden indirilen .dll uzantılı dosyalar antivirüs programınız tarafından virüs olarak algılanabilmekte ve kaldırılmaktadır. Genellikle orijinal oyunlarda bu hata daha az görülmektedir.

.dll Hatası Kesin Çözüm

Microsoft bu hataların sıkça alınmasından dolayı kesin bir çözüm olması için Visual C++ Redistributable Package (Yeniden Dağıtılabilir Paket) adında tüm kullanıcıların ücretsiz bir şekilde erişebileceği bir içerik hazırlamıştır. Bu paketi indirip kurduğunuzda, C++ kütüphanesindeki tüm dosyalar(.dll uzantılı dosyalar) bilgisayarınızda gerekli yerlere otomatik olarak yüklenmiş olacaktır.

Tabi içeriği indirirken iki farklı sürümüyle karşılaşacaksınız. Birisi Visual C++ Redistributable Package x86 diğeri Visual C++ Redistributable Package x64. Eğer sisteminiz 32 bit ise sadece x86 sürümünü kurmanız yeterlidir. Eğer ki Sisteminiz 64 bit ise hem x86 hem de x64 sürümlerinin ikisini de kurmalısınız. Yükleme tamamlandığında artık “.dll bulunamadı” gibi bir sorununuz kalmayacaktır.

İkinci Yol (Eski Yöntem)

Google’a Bulunamadı denilen dosyanın adı + indir yazıp aratın( mesela “d3dx9_43.dll indir”). Karşımıza ilgili birçok site çıkacaktır. Dilediğiniz yerden ilgili dosyayı indirip hata veren oyunun klasörünün içine kopyalayın(veya kes+yapıştır yapın fark etmez). Eğer eksik olan başka bir dosya yoksa sorun çözülecektir. Eğer başka eksik dosyalar varsa her biri için tek tek aynı aşamaları tekrarlamanız gerekmektedir.

(Steam dosya doğrulama nasıl yapılır? Öğrenmek istiyorsanız sizin için anlattık. Buradan göz atabilirsiniz.)

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir