Crack Nedir?

Bir programın ya da dosyanın güvenlik sistemindeki bir açığı kullanarak o dosyayı ya da programı değiştirmek olarak adlandırılabilir. Her insan hayatında en az 1 defa da olsa bir oyunun orijinal olmayan halini bilgisayarına yüklemeye çalışmış olsa da bu dosyalar genelde çalışmıyor. Aslında bu işlem sayesinde kullanıcılar oyunlarını sorun olmadan çalıştırarak oynuyor. Bir başka deyişle programlara orijinalleştirme yapılıyor fakat kullanıcı crack yapsa dahi oyunlara gelen güncelleştirmelerden ve bu oyunların online özelliklerinden faydalanamıyor.

Crack Oluşturucuları

Program, oyun veya dosyaların orijinalleri içerisindeki kodları bularak değiştirebilen veya söz konusu kodları kırma işlemini yapabilen kişilerdir. Uygulama, program veya oyunların çalışma prensiplerini etkileyebildikleri ve değiştirebildikleri için code reserver adıyla da anılırlar.

Crack Nasıl Yapılır?

Crack nasıl yapılır?
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Crack dosyasının yapılışı uzmanlık isteyen bir konudur. İlk olarak  Cracklenmek istenen program veya oyun bilgisayara yüklenir.
  • Hiçbir değişiklik olmaksızın normal bir şekilde kurulum sağlanabilirse oyun veya program “(C:)/Program Files/Program -oyun- Adı” alanına yüklenir.
  • dosyalar genelde ZİP dosyası olarak indirilir. ZİP dosyası içerisinden dosyalar dışarı çıkarılır.
  • Kurulumun hemen ardından ZİP dosyasından çıkarılan dosyalar  kopyalanır.
  • Kurulumun hemen ardından masa üstünde yer alan program veya oyunun kısa yoluna sağ tıklanılır ve exe dosyasının hedef yoluna gidilir ve kopyalanan dosyalar yapıştırılır.
  • dosyanın yapıştırılması esnasında kullanıcılar “kaydet”, “değiştir” veya “ikisini de tut” gibi seçenekler ile karışılacaklardır. Bu aşamada “değiştir” seçeneği seçilmeli ardından da “kaydet” denilmelidir.
  • Finalde ise uygulama veya oyunun yer aldığı dosya dizini içindeki uygulama veya oyunun aslını kısayol yaparak masa üstüne göndermektir.

Hemen her sektörde olduğu gibi, kişiler emeklerinin karşılığını almak isteyeceklerdir ancak cracklenen program, uygulama ve oyunların yüzünden üretici veya yüklenici firma beklenmedik bir maddi verimlilikle karşılaşabilir ve bu da program üreticilerinden düş kırıklığına sebebiyet verebilir. Başka bir deyişle crack bir uygulama, oyun veya program üzerinde programcının verdiği emeği çöpe atmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir