Bitcoin Mining Nedir ?

Bitcoin Mining Nedir ?

 Bitcoin Mining Nedir ?

Bir çoğumuzun bildiği gibi Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Ve günümüzdeki değeri 64 bin Türk Lirasına karşılık gelmektedir. Bitcoin mining terimi ise bu para birimini elektronik ortamda elde etmenin karşılığıdır.

Bitcoin Mining Nasıl Yapılır ?

Bitcoin Mining Sistemi
Bitcoin üretimi yapan bir çiftlikten görüntü. Özel bitcoin üretim sistemleri.

Bitcoin elde etme yollarından biri olan mining bir nevi madende altın kazmak gibi bir işlemdir. Ama bunu bilgisayarınızın ASIC Miner kullanarak internet üzerinden yapar.

Bitcoin’in ilk zamanlarında, bilgisayar işlemcileri ve grafik kartlarıyla Bitcoin üretimi yapılabilirken, şuan bu durum pek mümkün değil. Bunun için ASIC Miner’a (Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) sahip olmak gerekmekte.

Bitcoin üretme programı olarak bilinen Bitcoin madenciliği sitelerinden birine katıldığınız durumda, ne kadar katkıda bulunduğunuza doğru orantılı olarak, emeğinizin karşılığı kadar Bitcoin kazanıyorsunuz. Örneğin; 1 Bitcoin çözerken, işlem gücünün %4’sine katkıda bulunduysanız, Bitcoin’in %4’sini kazanırsınız.

Bitcoin Mining Üretimi

ASIC Miner Nedir ?

Tek amacı Bitcoin üretmek olan bu cihaz, bilgisayarınızın USB bölümünden bağlanılıyor. Bu sayede evde kendi bilgisayarınızdan Bitcoin üretmek diğer adlarıyla Bitcoin madenciliği yapmak veya Bitcoin kazmak mümkün hale geliyor.

1 Bitcoin Ne Kadar Sürede Üretilir ?

Bitcoin üretirken zamanınızı belirleyen en önemli etken bilgisayarınızın gücü. Ne kadar güçlü bir bilgisayarınız olursa o kadar hızlı üretirsiniz. Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek isterseniz Bilgisayar Özellikleri Öğrenme yazımıza bakabilirsiniz.

Daha net rakamlar için bitcoin mining yapmak için kullanacağınız programların tablolarına göz atın.

Bilgisayarınız Windows işletim sistemine sahip ise BitMinter, BFGMiner ve CGMiner programları öne çıkan programlar. Mac işletim sistemi kullananlar ise en çok MacMiner’ı tercih ediyor.

Enerji Tüketimi

Eğer bitcoin kazanmak istiyor bunun için mining yapmaya karar verdiyeseniz düşünmeniz gereken ilk olay elektrik faturanız. Faturanız 2’ye 3’e katlanabilir.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin yayımladığı verilere göre Bitcoin dünya çapında yılda 64,15 terawatt saat elektrik tüketiyor. Siteye göre Bitcoin’in yaklaşık elektrik tüketimi, dünyanın en büyük 18. enerji tüketicisi olan Türkiye’nin çeyreğinden fazla. Bu rakamlar Atatürk Barajı’nın kurulu gücünün yaklaşık 7 katı.

Bitcoin Mining Yasal Mı ?

Bitcoin madenciliği şuan yasalarda herhangi bir şekilde kısıtlama bulunmadığı için yasal ancak yasal olmayan bir kaç ülke mevcut.

  1. Fas
  2. Çin
  3. Nepal
  4. Bolivya
  5. Ekvator
  6. Kırgızistan

Bu ülkelerde bitcoin mining yasaklanmıştır.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir