Bilgisayarın Temel Parçaları

Bilgisayarın Temel Parçaları

 Bilgisayarın Temel Parçaları

Yaşadığımız zamanın şartları dolayısıyla insanlar bilgisayarı oyun, iş, gündelik veya eğlence amaçlı olarak sıkı bir şekilde kullanıyor. Peki ya hiç merak ettiniz mi bilgisayar nasıl çalışıyor ya da bilgisayarın temel parçaları ne işe yarıyor.

Bugün sizlere bilgisayarın temel parçalarından ve görevlerinden bahsedeceğim. Bilgisayarın temel parçalarını donanım olarak adlandırıyoruz.

Donanım Nedir ?

Bilgisayarın fiziksel kısımlarına donanım, donanımları yönetmek için yapılan işlemleri yazılım olarak adlandırıyoruz

Bilgisyarın Temel Parçaları

Bilgisayarımızın içinde bulunun temel parçaları yani donanımları şöyle listeleyebiliriz.

  1. Anakart
  2. İşlemci
  3. Ekran Kartı
  4. Bellekler (Ram),
  5. Güç Kaynağı

Gelin bu donanımlar nedir tek tek bakalım.

ANAKART

Anakart, bilgisayarımızın temel parçalarından en önemli olandır. Çünkü diğer tüm parçalar anakartımızın üstüne monte edilir, yerleştirilir. Anakart sadece bilgisayar içinde değil telefon, televizyon vb. cihazlarda da bulunur.

Anakart kare ya da dikdörtgen şeklinde bir levhadır ve üzerinde kart slotları, yonga seti, bios pili ve bazı yuvalar bulunur.

Anakart Ne İşe Yarar ?

Anakart BIOS denilen bir entegre sistem ile anakartta bulunun tüm parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasıyla; parçalar arasında veri, bilgi aktarımını sağlamakla görevlidir.

Anakartınızın modelini öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

İşlemci (CPU)

İşlemci, bilgisayarımız için adete bir beyindir. Verilerin alınıp işlenip geri dağıtıldığı bölgedir. Diğer tüm parçalardan gelen verileri matematiksel olarak işler, çözümler ve gereken yere gönderimini sağlar.

İşlemcinizin özelliklerine bakarsanız 2.50Ghz, 3.00Ghz gibi sayıları ve çekirdek sayısı gibi bir veriye ulaşabilirsiniz. Peki bunlar ne işe yarar ?

Ghz ve İşlemci Çekirdeği

Ghz kavramı işlemcinizin saniyede gerçekleştirebileceği maximium işlem sayısını gösterir. Örneğin 2.50Ghz bir işlemci 25.000.000.000 işlemi 1 saniyede gerçekleştirebilir.

İşlemci

İşlemci çekirdek sayısı ise belki de işlemcinizi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliktir. İşlemci çekirdek sayınız performansınızı doğrudan artırmaz. Çekirdek sayısı kullanacağınız “multithread” programlarda veya oyunlarda size güzel bir performans artışı sunacaktır.

Günümüzde çoğu uygulama ve oyunlar “multithread” destekli.

Ekran Kartı (GPU)

Ekran kartı bilgisayar üzerinden yapılan işlemlerin monitöre aktarılmasını sağlar ve bunun yanında aktarılan görümtünün kalitesini ayarlar.

Ekran Kartı

Ekran kartınızın RAM’i, PCI ve ya AGP veri yolunu kullanması ve RAMDAC değerleri önemlidir. Bunlar görüntünün işlemciden alınıp monitöre yansıtılırkenki hızını ve performasınızı belirler. Daha iyi ekran kartları bilgisayarınızın işlemcisini çok rahatlatır.

Bilgisayarınıza takılı olan ekran kartı ne kadar iyi olursa olsun alacağınız görüntü kalitesi monitörünüz ile alakalıdır.

Bellekler (RAM)

Çoğumuzun bildiği gibi RAM sadece bilgisayarda değil bir çok teknolojik alette yer alan bir donanımdır.

Ram’in görevi bilgisayarınız yakın zamanda ihtiyaç duyabileceği bilgileri depolamak ve gerektiğinde en hızlı şekilde size sunmaktır.

Ramler

Harddiskimiz de depolama görevi görse de RAM gibi gerekli hızı size verememektedir.

Eğer ki yeterli miktarda RAM’e sahip değilseniz kullanacağınız program ve oyunlarda sıkıntılar yaşayabilir hatta onlara erişemeyebilirsiniz.

Güç Kaynağı

Güç kaynağı sisteminize gerekli olan enerjiyi sağlar. Bilgisayar toplarken alacağınız parçaların kullandığı enerji ile güç kaynağınızın vereceği enerjiyi dikkate almayı unutmayın.

Güç Kaynağı

Bugünkü yazımda sizlerle bilgisayarın temel parçaları ve özelliklerini basitçe anlattım. Eğer bilgisayarınızdaki özellikleri ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz CPUz programını indirerek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ekran Kartı ve İşlemcinizin darboğaza neden olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

Toplam 7 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir