Bilgisayar Programı Nedir?

Bilgisayar Programı Nedir?

 Bilgisayar Programı Nedir?

Herhangi bir programlama dili kurallarına uygun şekilde yazılmış bir grup kodun makine diline çevrilmiş son haline bilgisayar programı (yazılım) denilmektedir. Her bilgisayarlar işlevlerini yazılımlar ile yaparlar. BIOS yazılımından işletim sistemine, ofis araçlarından multimedya uygulamaları ve hatta yazılım geliştirme platformlarına kadar pek çok unsur, bilgisayar programı başlığında değerlendirilir.

Program, bilgisayarda belirli bir amacı gerçekleştirmek için geliştirilmiş yöntemlerin ve verilerin bilgisayarın donanımının yerine verilerin, bilgisayarın donanımının yerine getirebileceği, uygulayabileceği bir biçimdeki ifadesidir ve program, bilgisayara bir iş yaptırabilmek amacıyla yazılmış komutlar topluluğudur.

Programlar, bir Bilgisayar Programlama Dili kullanılarak yazılır.

Bilgisayar Programlama Dilleri

  • VisualBasic
  • Access
  • C++
  • Java
  • Pascal
  • Fortran
  • Assembly
  • Python

Bir yazılım değişik dillerle oluşturulabilir fakat izlenen yöntemler genelde birbirine benzer. İzlenen bu genel yöntemlere ise ALGORİTMA denir.

19. Yüzyılda Başlayan Bilgisayar Programı Macerası

Programlamanın temeli olan algoritmanın köklerine indiğimiz zaman,  Karşımıza Arap bilim insanları Kindî ve Cezeri’nin çalışmaları karşımıza çıkıyor. Bugünkü anlamında programlama ise Ada Lovelace ve Charles Babbage iş birliğiyle 19. yüzyılda hazırlanan Analitik Motor ile başlıyor.

Bilgisayar Programı

Bilgisayar ve bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle bilgisayar programları, önce profesyoneller ve şirketler, ardındanda son kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı. Genel itibarıyla bilgisayarlara ne yapması gerektiğini bildiren, donanım bileşenlerinin, kullanıcıdan gelen talimatlara uygun şekilde çalışmasını sağlayan ve bir bilgisayar programlama diliyle hazırlanan komut veya komutlar bütünü, bilgisayar programı şeklinde isimlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir