Yükselen Değer ‘CD Projekt’ Artık Avrupa’nın En Değerli Oyun Şirketi!

Yükselen Değer ‘CD Projekt’ Artık Avrupa’nın En Değerli Oyun Şirketi!

 Yükselen Değer ‘CD Projekt’ Artık Avrupa’nın En Değerli Oyun Şirketi!

The Witcher ve Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi CD Projekt, Fransız oyun şirketi Ubisoft’u geçerek Avrupa’nın en değerli video oyun şirketi olmayı başardı.

 Varşova merkezli Polonyalı video oyunu geliştiricisi ve yayımcısı firma 1994 yılında Marcin Iwiński ve Michał Kiciński tarafından kurulmuştur. 2002 yılında CD Projekt Red ismiyle açtığı oyun stüdyosu tarafından geliştirilen The Witcher video oyunu serisi ile tanınmaktadır. Avrupa’nın en değerli video oyun şirketi son döneme kadar Fransız merkezli Ubisoft’du fakat Şirket bu dönemde Ubisoft‘dan daha değerli hâlâ gelmeyi başardı.

CD projekt

The Witcher hikayesini 3 oyunluk bir seri olarak oyuncular ile buluşturan ve son oyunu ile tüm dünya tarafından tanınan CD Projekt Red yakın tarihte Cyberpunk 2077‘yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz bahar Ubisoft 7,82 milyar euro değerinde iken CD Projekt ise 8.03 milyar euro değerine ulaşmış durumdaydı. Ubisoft şu sıralar Assassin’s Creed sersinin en yeni oyunu Assassin’s Creed: Valhalla ile adından söz ettiriyor olsa bile Fransız devi oyunlarında bulunan buglar ve bazı oyunlarının sürekli kendini tekrar etmesi ya da yapımı daha bitmeden piyasaya sürülmesinden dolayı oyuncular tarafından sıkça eleştiriliyor. Projekt ise Ubisoft’a göre çok daha az ama özenli oyun çıkarmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir